29-12-2022 10:25
Ból głowy z lewej strony jest dość niespecyficznym objawem. Nie można go przyporządkować jako objawu typowego dla jednego schorzenia. Mimo to nie powinien być bagatelizowany. Ból lewej strony głowy stanowić może symptom m.in. chorób neurologicznych, migreny czy problemów okulistycznych.
Ból głowy stanowi jeden z częstszych powodów konsultacji lekarskich. Może być pulsujący, powracający bądź uporczywy. Poza tym dotyczy wybranej części głowy. Należy mieć świadomość, że za ból z lewej strony głowy odpowiadać mogą zarówno takie czynniki, jak zapalenie ucha, jak i poważne schorzenia typu zapalenie nerwów.
Ból głowy z lewej strony – pierwotne bóle głowy
Pierwotne bóle głowy to takie, które nie posiadają przyczyny organicznej. Oznacza to, że nie stoi za nimi żadna inna dolegliwość. Bólem głowy z lewej strony objawiać się mogą:
- migrena,
- klasterowy ból głowy,
- zespół Sjaastad (czyli rzadka postać samoistnego bólu głowy).
Migrena miewa wieloczynnikowy charakter. Jej przyczyną są zarówno czynniki środowiskowe, jak i uwarunkowana genetycznie. Dla migreny typowy jest pulsujący ból głowy z lewej strony. Oprócz niego chory doświadczać może takich objawów jak m.in.: mdłości, nudności, wymioty, światłowstręt, łzawienie oczu, nadwrażliwość na bodźce, omdlenia. Objawy migreny mogą mieć różną częstotliwość występowania i utrzymywania się. Niekiedy migrenie towarzyszy aura. Opisuje się w ten sposób poprzedzające ból głowy chwilowe symptomy neurologiczne jak m.in. mroczki przed oczami, zaburzenie ostrości widzenia, błyski świetlne w polu widzenia3.
Kolejnym samoistnym bólem głowy, który umiejscowić się może z lewej strony jest ból klasterowy. Dla jego określenia spotkać się można też z terminami choroba Hortona czy ból histaminowy. To tępy, uciskający, bardzo silny ból głowy z lewej strony. Napady bólu mają charakter okresowy. Pojawiają się o tej samej porze roku. Utrzymywać się mogą od 4 do 16 tygodni. Długość napadu też jest różna i może trwać od kilku minut do kilku godzin. Dolegliwość ta charakteryzuje się bólem głowy z lewej strony skroni, czoła i okolicy oczodołów. Promieniować może w dół, w kierunku szczęki i karku. W jej przebiegu u chorego pojawić się mogą m.in. objaw Hornera (zapadnięta gałka oczna, zwężona szpara powiekowa, zwężona źrenica), łzawienie i zaczerwienienie oka, wyciek surowiczy z nosa, pocenie twarzy4.
Innym samoistnym bólem głowy, który może zlokalizować się z lewej strony, jest zespół Sjaastad, który określany bywa przewlekłą napadową hemikranią. Dolegliwości bólowe koncentrują się nad lewym okiem i promieniują do ramienia. Mają charakter napadowy. Same napady pojawiają się bardzo często w ciągu dnia. Ich liczba szacowana jest na 5–40. Utrzymują się od kilku minut do godziny, przy czym średnio trwają kwadrans. Choroba przypomina klasterowy ból głowy, ale w porównaniu do niego ma znacznie większą częstość napadów i krótszy czas trwania pojedynczego. Tym napadom bólu głowy po lewej stronie towarzyszą: światłowstręt, przekrwienie spojówek, obrzęk powiek, uczucie zatkania przewodu nosowego, wymioty, nudności5.

Ból z tyłu głowy po lewej stronie – co go powoduje?
Ból z tyłu głowy po lewej stronie wskazywać może na nadciśnienie tętnicze. Dolegliwości pojawiają się po przebudzeniu. Ból opisywany jest jako uciskający lub pulsujący. Ustępuje z reguły chwilę po pionizacji. Oprócz nadciśnienia ból z lewej strony głowy powodować mogą m.in.:
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego,
- urazy głowy,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- guz mózgu,
- półpasiec.
Bólem głowy po lewej stronie z tyłu objawia się neuralgia nerwu trójdzielnego, który przewodzi bodźce czuciowe z twarzy do głowy. Do jego neuralgii dochodzi w wyniku bezpośredniego podrażnienia, np. z powodu toczącego się wokół zapalenia, uszkodzenia, uciskania, niedokrwienia. Typowe dla tej neuralgii są trwające 1–2 minuty napady silnego bólu twarzy i tyłu głowy. Powtarzają się kilka, nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Za ich powstanie odpowiada zazwyczaj drażnienie tzw. stref spustowych. Zlokalizowane są zwłaszcza wokół ust i na policzku.Czynniki, które mogą zapoczątkować ból, to np. powiew wiatru, mycie zębów czy nakładanie makijażu1.
Ból potylicy z lewej strony może oznaczać neuralgię Arnolda. To nerw położony w wyższej części karku, który rozciąga się po brew. Schorzenie ma charakter stały z napadowymi zaostrzeniami. Może być spowodowane urazem nerwu, który to bywa wynikiem choroby kręgosłupa, choroby nowotworowej, przewlekłego napięcia mięśni karku, a nawet silnego stresu. Bólowi z lewej strony głowy w neuralgii Arnolda towarzyszą m.in. szum w uszach, zaburzenia wzroku, wrażliwość na dotyk, światłowstręt i dyskomfort podczas ruchów szyją.
Inne przyczyny bólu z lewej strony
Poza pierwotnymi bólami głowy, które mogą mieć lewostronny charakter, w ten sposób objawia się wiele innych przypadłości. Ból głowy po lewej stronie może mieć związek z toczącym się po tej stronie stanem zapalnym w jamie ustnej lub uchu bądź wyrzynającą się ósemką. Ból z lewej strony głowy jest też konsekwencją nadmiernego napięcia lewej gałki ocznej, ataku jaskry i przeciążenia lewego barku.
Ból głowy po lewej stronie skroni jest także objawem zapalenia tętnicy skroniowej. Definiuje się w ten sposób przewlekły stan zapalny średnich i dużych naczyń tętniczych. Poza bólem głowy chory ma podwyższoną temperaturę ciała i zaburzenia wzroku2. Przywołane schorzenia nie wyczerpują listy problemów zdrowotnych, jakie objawiają się bólem głowy z lewej strony. Są jednymi z możliwych jego przyczyn. Każde z nich wymaga odrębnego sposobu leczenia, dlatego doświadczenie bólu głowy z lewej strony wiąże się z koniecznością wizyty u lekarza. W celu postawienia odpowiedniej diagnozy.
KETO/021/03-2021
Bibliografia:
1. J. Kochanowski, Neuralgia trójdzielna, „Aktualności Neurologiczne”, 2016, t. 16, nr 2, s. 85–91.
2. A. Minagar, M. Fowler, M. Harris, S. Jaffe, Neurologiczne objawy układowych zapaleń naczyń, „Neurologic Clinics”, 2010, t. 28, s. 171-184.
3. A. Stępień, Neurologia. Tom 3, Medical Tribune Polska, Warszawa 2015, s. 329-348.
4. A. Szczeklik, Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie, tom II, Medycyna Praktyczna, Kraków 2005, s. 1896-1897.
5. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017, s. 2209-2210.
Curated Tags