29-12-2022 10:18
Ból głowy z prawej strony może pojawić się w przebiegu różnych problemów zdrowotnych. Jednym z częściej przywoływanych schorzeń, które objawia się w ten sposób, jest migrena. Ból głowy po prawej stronie jest też objawem zespołu Readera, neuralgii nerwów czaszkowych czy toczącego się w położonych po prawej stronie strukturach stanu zapalnego.
Ból głowy z prawej strony jest trudny do konkretnego określenia. Może mieć charakter samoistny, bywa też konsekwencją toczącego się w organizmie stanu chorobowego. Sprawdź możliwe przyczyny tej dolegliwości.
Ból głowy z prawej strony – krótkotrwały przeszywający ból głowy
Wyróżnia się trzy kategorie dolegliwości krótkotrwałego przeszywającego bólu głowy:
- naśladujący neuralgię krótkotrwały jednostronny ból głowy z nastrzyknięciem spojówki i łzawieniem – towarzyszą mu dodatkowe dolegliwości jak przekrwienie śluzówki nosa, obrzęk powiek, wyciek z nosa, zaczerwienienie twarzy, opadanie powieki, uczucie pełności w uchu;
- pierwotny i symptomatyczny przeszywający ból głowy – dotyka zwłaszcza osoby po 45 roku życia, w tym częściej kobiety. Związany jest z utrzymującą się aktywacją w obrębie gałęzi nerwu trójdzielnego;
- pierwotny i symptomatyczny ból głowy związany z kaszlem – dotyka zwłaszcza osoby po 40 roku życia, w tym częściej mężczyzn. Nie ma określonego podłoża. Przypuszcza się, że odpowiada za niego przetrwały wzrost ciśnienia wewnątrzżylnego lub zejście migdałków móżdżku do otworu wielkiego2.
Typowe dla każdej z tych postaci jest występowanie kilkusekundowego jednostronnego bólu głowy (zazwyczaj dotyczy prawej strony, choć niewykluczona jest też lewostronna lokalizacja). Opisywany jest jako kłujący. Napadowi może towarzyszyć jedno ukłucie bólu po prawej stronie głowy lub cała ich seria.

Migrenowy ból z prawej strony
Migrena to jeden z pierwotnych bólów głowy, czyli takich, które nie mają podłoża w innej chorobie. Jest to przewlekła przypadłość o charakterze okresowym. Charakteryzuje się jednostronnym, pulsującym i intensywnym bólem głowy. Towarzyszą mu objawy autonomiczne, w tym przeważnie:
- nudności,
- nadwrażliwość na hałas i światło,
- złe samopoczucie,
- trudności w skupieniu uwagi,
- zmiany nastroju, podenerwowanie,
- wymioty.
Migrena może być poprzedzona tzw. aurą. To ogniskowe objawy neurologiczne, głównie wzrokowe (np. przejściowe wrażenie zniekształcenia obrazu widzianego, występowanie mroczków migocących, widzenie zoomowe), choć też czuciowe lub ruchowe (np. mrowienie, zaburzenie mowy, niedowłady).
Między okresami bólu chory nie odczuwa żadnych dolegliwości. Migrena pojawia się z reguły w drugiej lub trzeciej dekadzie życia. Częściej cierpią na nią kobiety. Etiologia tej przypadłości pozostaje nieznana. Przeważa opinia o jej wieloczynnikowym podłożu. Napady migrenowego bólu głowy z prawej strony mogą być prowokowane wieloma czynnikami, m.in.:
- związkami o silnym działaniu naczynioaktywnym (np. serotoniną, fenyloalaniną, histaminą, glutaminianem sodu),
- stresem,
- zmianami hormonalnymi (np. w trakcie miesiączki bądź przyjmowania leków hormonalnych),
- spożywaniem niektórych pokarmów, np. czekolady, alkoholu,
- niedoborem lub nadmiarem snu,
- zmęczeniem,
- gwałtownymi zmianami pogody4.
Ból prawej strony głowy – zespół Readera
Zespół Readera inaczej określany jest zespołem paratrigeminalnym. Choroba objawia się rozdzierającym, pulsującym, silnym bólem z prawej strony głowy w okolicy skroni. Dolegliwość opisywana jest jako zespół uszkodzenia włókien współczulnych nerwu trójdzielnego. Struktury te odpowiadają za unerwienie gałki ocznej. Stąd też towarzyszące mu objawy mają w dużej mierze charakter okulistyczny.
Wymienia się wśród nich m.in.: zwężenie źrenicy, opadanie powieki, światłowstręt, zaburzenia widzenia. Do nasilenia objawów dochodzi przy wzmożonym ruchu gałek ocznych. Poza dolegliwościami w obrębie nerwu ocznego może dojść do zajęcia nerwu szczękowego i w związku z tym zwiększenia bolącego obszaru. Za powstanie zespołu Readera odpowiadać mogą zmiany w zakresie tętnicy szyjnej czy środkowego dołu czaszki. Choroba może współwystępować z zespołem Hornera, czyli klasterowym bólem głowy1.
Ból po prawej stronie głowy – co go może powodować?
Ból po prawej stronie głowy jest niespecyficznym objawem. Poza wymienionymi wcześniej przypadłościami za jego powstanie odpowiadać mogą również:
- ostry stan zapalny prawego ucha,
- ból zęba po prawej stronie szczęk wywołany próchnicą, zgorzelą, ropniem okołozębowym i innymi stanami zapalnymi w jamie ustnej,
- przewianie prawej strony ciała,
- zapalenie tętnicy skroniowej.
W tych przypadkach najczęściej chorzy wskazują na ból głowy z boku po prawej stronie.
Ból głowy może być związany z krwotokiem śródmózgowym, guzem mózgu, uderzeniem w głowę, nadwyrężeniem barku, zwyrodnieniem kręgosłupa szyjnego3. Bywa też wywołany po prostu zmęczeniem, zmianą strefy czasowej czy stresem. Jeśli odczuwany jest z tyłu głowy, wskazuje na problemy z ciśnieniem tętniczym krwi. Wówczas typowe jest dla niego uczucie ucisku i pulsowania oraz występowanie szumów usznych. Z kolei ból głowy z przodu po prawej stronie może zwiastować zapalenie zatok. W tym przypadku u chorych występuje też obecności wydzieliny na tylnej ścianie gardła, uczucie zapchanego nosa, tkliwość twarzy, podwyższona temperatura ciała. Charakterystyczne jest nasilenie dolegliwości bólowych podczas opuszczania głowy i schylania się. Jak widać, ból głowy z prawej strony, podobnie jak pozostałe rodzaje bólów głowy, może mieć zróżnicowane przyczyny, ale jeśli jest dotkliwy i nie ustępuje, wówczas konieczna jest konsultacja ze specjalistą w celu zdiagnozowania przyczyny i doboru sposobu leczenia.
KETO/022-03-2021
Bibliografia:
1. J. Fliciński, M. Żarowski, B. Steinborn, Nowa klasyfikacja Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy. Różnice i podobieństwa między ICHD-3 beta i ICHD-2, „Neurologia Dziecięca”, 2014, t. 23, nr 46, s. 39–44.
2. K. Kożuch, P. Kozłowski, M. Kozłowska, I. Ławnicka, Ocena częstości występowania bólu głowy oraz objawów mu towarzyszących, „Journal of Education, Health and Sport”, 2016, t. 6, nr 5, s. 11–20.
3. N.H. Raskin, Bóle głowy [w:] S.L. Hauser, Harrison – neurologia w medycynie klinicznej. T. 1, Czelej, Lublin 2008, s. 105-110.
4. A. Stępień, Neurologia. Tom 3, Medical Tribune Polska, Warszawa 2015, s. 329-348.
Curated Tags