It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

22-02-2023 10:42

Ból łydek potrafi być bardzo uciążliwy. Zdarza się, że uniemożliwia codzienną aktywność. Jego przyczyn może być kilka. Niektóre z nich wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia, dlatego dolegliwości warto skonsultować z lekarzem. Zobacz, dlaczego bolą łydki i jak sobie poradzić z bólem.

Łydka jest częścią kończyny dolnej, a dokładniej podudzia. Znajduje się z tyłu, między kolanem a kostką. Składa się z mięśnia trójgłowego łydki, który tworzy charakterystyczne uwypuklenie. Struktura ta przyciska stopę do podłoża, odwraca i przywodzi stopę, umożliwia stawanie na palcach oraz wspomaga zginanie stawu kolanowego. Łydki są połączone z piętą przy pomocy ścięgna Achillesa1.

Ból łydek

Ból łydek może być obecny przez cały czas lub pojawiać się tylko w określonych sytuacjach. Pacjenci bardzo często zgłaszają, że dolegliwości są obecne przy chodzeniu, dotyku lub w nocy (po przyjęciu pozycji leżącej2). Ponadto są one rozlane na całą łydkę lub występują w konkretnych punktach (np. z tyłu lub z boku). Różny jest także stopień nasilenia dolegliwości bólowych, czas ich trwania, a także objawy towarzyszące (np. osłabienie siły mięśni, mrowienie, pieczenie2). Zwykle nie wpływają one na codzienne funkcjonowanie. Zdarza się jednak, że są uporczywe i zaburzają normalną aktywność. Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną bólu łydek.

Jakie są przyczyny bólu łydek?

Bolesne kurcze łydek mogą obserwować u siebie osoby chore na cukrzycę. Są one skutkiem najczęstszego powikłania tej choroby, czyli neuropatii. Pojawia się ona, gdy dojdzie do uszkodzenia włókien nerwowych przez stale utrzymujący się wysoki poziom glukozy we krwi. Poza bólem występują również: parestezje, drętwienie, przeczulica skóry. Dolegliwości zwykle nasilają się w spoczynku2.

Jedną z przyczyn bólu łydek może być również zakrzepica żył głębokich. Jest to poważna choroba spowodowana powstaniem zakrzepu w układzie żylnym (w żyłach głębokich). Za jej powstanie odpowiada zwolnienie przepływu krwi, zmiana składu krwi lub uszkodzenie ściany naczynia. Poza bólem łydki (który pojawia się np. przy grzbietowym zgięciu stopy – objaw Homansa) obserwuje się także: obrzęk podudzia, tkliwość miejscową, zaczerwienienie skóry i jej zwiększone ucieplenie3.

Jednym ze schorzeń, które powoduje ból łydek, jest zapalenie ścięgna Achillesa. Jego przyczyną jest zwykle nadwyrężenie lub przeciążenie podczas aktywności fizycznej. Mowa nie tylko o zbyt intensywnym treningu, ale także braku rozgrzewki, nieprawidłowym wykonywaniu ćwiczeń lub trenowaniu na nierównym terenie. Zapalenie ścięgna Achillesa może pojawić się także na skutek noszenia niewygodnego obuwia, reumatoidalnego zapalenia stawów lub osłabienia mięśni związanego z naturalnymi procesami starzenia się4.

Ból łydek po treningu

Często zgłaszaną dolegliwością jest ból łydek po treningu. Tego typu dolegliwości mają charakter przejściowy i nie są związane z żadnymi procesami chorobowymi. Są one efektem przeciążenia mięśni lub powstania w nich mikrourazów. Zwykle wystarczy dać organizmowi kilka dni przerwy, aby ból łydek ustąpił.

Ból łydek a choroby kręgosłupa

Ból łydek może być również związany z chorobami kręgosłupa. Jedną z nich jest rwa kulszowa. To schorzenie spowodowane uciskiem korzeni nerwów, które tworzą nerw kulszowy. W większości przypadków główną przyczyną takiego stanu jest przepuklina krążka międzykręgowego. Rzadziej dochodzi do niego na skutek urazu (np. złamania kości udowej), cukrzycy, chorób nowotworowych lub zmian zapalnych5.

Bólowi łydek, który jest spowodowany chorobami kręgosłupa, bardzo często towarzyszą też inne dolegliwości. Mogą to być: osłabienie czucia, osłabienie siły mięśniowej, drętwienie lub mrowienie kończyny oraz trudności w poruszaniu się. Zwykle objawy pojawiają się nagle. Mogą jednak stopniowo narastać od dłuższego czasu5.

Jak złagodzić ból łydek?

Szybkim i skutecznym sposobem na ból łydek jest sięgnięcie po środki przeciwbólowe. Na lekkie i umiarkowane dolegliwości bólowe pochodzenia mięśniowego, kostnego lub stawowego zalecane są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Należy jednak pamiętać, że służą one wyłącznie do krótkotrwałego leczenia. Czas ich stosowania nie powinien przekroczyć 5 dni6.

W łagodzeniu bólu łydek przydatne są również ciepłe lub zimne okłady oraz zabiegi fizjoterapeutyczne. Powinny być one dopasowane do przyczyny, która wywołała dolegliwości. Konieczne jest także odpowiednie leczenie choroby podstawowej, której jednym z objawów są bolące łydki (np. stosowanie leków przeciwzakrzepowych w zakrzepicy żył głębokich3). Osoby, które obserwują u siebie ból po treningu, muszą przyjrzeć się swojemu planowi treningowemu, a także pamiętać o rozgrzewce, rozciąganiu i dobrze zbilansowanej diecie.

 

KETO/112/09-2021

Bibliografia:
1. R. Aleksandrowicz, R. Ciszek, K. Krasucki, Anatomia człowieka. Repetytorium na podstawie Anatomii człowieka A. Bochenka i M. Reichera, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
2. A. Korzon-Burakowska, Bóle nóg u chorych na cukrzycę, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2011, t. 5, nr 2, s. 156–163.
3. P. Gutknecht, G. Łuszczyńska-Nitka, J. Siebert, Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa w praktyce lekarza rodzinnego, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2007, t. 1, nr 2, s. 115–123.
4. A. Pogorzała, K. Wysokińska, Zerwanie ścięgna Achillesa przyczyny, objawy kliniczne, metody leczenia i profilaktyka zapobiegająca urazom [w:] Fizjoterapia – wiedza i doświadczenie, Monografia pod redakcją Adrianny Marii Borowicz, Poznań 2018, s. 47–61.
5. A. Zajkowska, Rwa kulszowa, „Neurologia po Dyplomie” 2018, nr 5 https://podyplomie.pl/neurologia/31142,rwa-kulszowa (dostęp 09.04.2021).
6. Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Ketonal Active, 50 mg, kapsułki, twarde Ketoprofenum https://www.ketonal.pl/ulotka-ketonal-active (dostęp 09.04.2021).

Curated Tags

Przeczytaj również

Najczęstsze pytania

Zobacz także