It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Ból mięśni nóg najczęściej nie jest istotnym problemem klinicznym. Takie stany jednak, jak zakrzepica żył głębokich czy przewlekłe niedokrwienie kończyn, mogą być groźne dla pacjenta.

Ból mięśni nóg to powszechna dolegliwość, występująca w każdej grupie wiekowej. Mogą skarżyć się na nią zarówno dzieci, jak i dorośli. Przyczyny dolegliwości bólowych są jednak różne. Każdy człowiek nieraz doświadczył przeciążeniowych, potreningowych dolegliwości bólowych mięśni nóg, określanych potocznie jako zakwasy. Powszechne są również bóle mięśniowe wynikające ze skurczów mięśni nóg oraz bóle towarzyszące uogólnionej infekcji, np. grypie. Ból nóg miewa również bardzo poważne podłoże – bywa objawem zaburzeń w układzie krążenia. Zakrzepica żył głębokich może pojawić się w każdym wieku i stanowi poważne zagrożenie życia, zwiększając ryzyko wystąpienia np. zatorowości płucnej.

Przeciążeniowe bóle mięśni nóg

Ból mięśni nóg może mieć różne przyczyny. Niejednokrotnie są one błahe i nie zagrażają zdrowiu ani życiu pacjenta. Najczęściej bowiem są to bóle przeciążeniowe, wynikające z nadmiernego wysiłku fizycznego. Takiej przypadłości doświadcza się zwykle przy podejmowaniu kolejnego, nawet umiarkowanego wysiłku fizycznego. W diagnozie bardzo istotny jest jednak wywiad.

Pod pojęciem bólu przeciążeniowego mięśni nóg kryją się również dolegliwości wynikające z długotrwałego przyjmowania wymuszonej postawy, np. pracy w pozycji stojącej. Przeciążeniowym bólom mięśni najczęściej nie towarzyszą dodatkowe patologie. Obserwuje się jednak, że mięśnie stają się nadmiernie napięte, twarde, upośledzona jest też ruchomość w zakresie danego odcinka kończyny dolnej. Przy przeciążeniowych dolegliwościach bólowych konieczny jest odpoczynek, np. częstsze zmiany pozycji w celu odciążenia kończyn dolnych czy przerwy w wykonywaniu danej czynności. Warto również pamiętać, że lepiej zapobiegać tej przypadłości, niż ją leczyć. W związku z tym zaleca się wdrożenie regularnej aktywności fizycznej, dostosowanej intensywnością do indywidualnych możliwości.

Ból mięśni nóg

Ból mięśni nóg przy chodzeniu

Ból mięśni nóg przy chodzeniu jest dość poważnym sygnałem alarmowym. Chociaż może być konsekwencją wspomnianego wcześniej przeciążenia, nie należy zapominać o tak poważnej jego przyczynie, jaką są zaburzenia krążenia w kończynach dolnych, m.in. zakrzepicy żył głębokich czy miażdżycy. 

Zakrzepica żył głębokich jest stanem ostrym dającym silne objawy bólowe, a także grożącym poważnymi powikłaniami, jak zator tętnicy płucnej1. Konieczna jest pilna interwencja i leczenie przeciwzakrzepowe.

Istotnym problemem jest również przewlekłe niedokrwienie nóg wynikające z miażdżycy tętnic kończyn dolnych. Wskutek upośledzenia przepływu krwi w tętnicach dochodzi do zaburzenia podaży tlenu do tkanek kończyn dolnych, a w konsekwencji do szybszego męczenia się mięśni nóg oraz stopniowo pogłębiającego się bólu, który upośledza motoryczność chorego. Skraca się ponadto dystans możliwy do przejścia przez pacjenta. Istotnym elementem terapii jest przeciwdziałanie czynnikom ryzyka, m.in. nadciśnieniu czy cukrzycy oraz zmiana stylu życia w celu zapobiegania rozwojowi masywnej miażdżycy. 

„Zespół niespokojnych nóg”

Często zdarzają się dolegliwości bólowe mięśni nóg w spoczynku, które ustępują po podjęciu przez chorego aktywności fizycznej. Wybudzają go w nocy, zmuszając do poruszania kończynami dolnymi. Tę przypadłość nazywa się zespołem niespokojnych nóg2. Choć trudno o określenie konkretnej przyczyny, uznaje się, że czynnikiem etiologicznym bywają niedobory żelaza3.

Ból mięśni nóg od kręgosłupa

Nierzadko obserwuje się również ból mięśni nóg od kręgosłupa. Przyczyną jest zwyrodnienie i ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych unerwiających kończyny dolne4. Najpowszechniejszą dolegliwością jest rwa kulszowa. W terapii warto korzystać nie tylko ze stosowania farmaceutyków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. Ketonal Active), lecz także z zabiegów fizjoterapeutycznych. Przy stosowaniu leku Ketonal Active, który zawiera ketoprofen, koniecznie należy przestrzegać właściwego dawkowania, które opisane jest w dołączonej do opakowania ulotce. Nie można też stosować leku dłużej niż 5 dni bez konsultacji z lekarzem. Jeśli ból nie ustępuje lub dolegliwości nasilają się, zawsze należy skonsultować się ze specjalistą.

KETO/025/03-2020

Bibliografia:

1. Wielka interna. Kardiologia, t. 2, red. P. Pruszczyk, T. Hryniewiecki, Warszawa 2010.
2. A. Bogucki, Zespół niespokojnych nóg, PZWL, Warszawa 2010.
3. A. J. Sałacki, Zespół niespokojnych nóg, „Medycyna po dyplomie”, 2018, nr 7–8.
4. K. W. Nicpoń, Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa, „Polski przegląd neurologiczny”, 2007, t. 3, nr 4, str. 237–248.

Curated Tags

Przeczytaj również

Najczęstsze pytania

Zobacz także