It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

23-08-2022 10:33

Przyczyn pojawienia się jednoczesnego bólu oczu i głowy może być wiele. Są to np. ostre zapalenie zatok przynosowych, wady wzroku, migreny i jaskra. W zależności od tego, co jest powodem rozwinięcia się dokuczliwych objawów bólowych, dobiera się odpowiednią metodę leczenia, w tym stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub tryptanów.

Bóle głowy i oczu pojawiają się często w tym samym momencie. Najczęściej powstają one na skutek rozwoju chorób o podłożu neurologicznym, laryngologicznym, stomatologicznym i okulistycznym. Mają różne natężenie i nierzadko całkowicie destabilizują normalne funkcjonowanie człowieka. W jaki sposób można je zniwelować i leczyć?

Przyczyny jednoczesnego bólu oczu i głowy

Równoczesnemu pojawieniu się bólu oczu i głowy mogą towarzyszyć także inne dolegliwości, w tym łzawienie oraz zaczerwienienie spojówek. Ból ten może nasilać się przy schylaniu się lub intensywniejszym wysiłku fizycznym. Mimo że przyczyn rozwoju jednoczesnego bólu oka i głowy może być wiele, to w zdecydowanej większości przypadków są to:

  • migrena – ból skroni i oka może towarzyszyć migrenom. Co ważne, najczęściej dolegliwości bólowe odczuwa się po prawej stronie głowy. Wyróżnia się wiele rodzajów migreny, jednak bóle gałki ocznej pojawiają się przede wszystkim w migrenie z aurą. Wówczas pacjent może doświadczać nudności i wymiotów, nadwrażliwości na światło oraz halucynacji wzrokowych, ponadto ubytków w polu widzenia. Miewa też problemy z artykulacją myśli. Epizod bólowy ma charakter pulsujący i trwa zazwyczaj od 4 do 72 godzin1;
     
  • klasterowy ból głowy – inaczej zespół Hortona może przebiegać z bólem promieniującym do oka. Choroba zaliczana jest do schorzeń trójdzielno-autonomicznych, których rozpoznawalność nadal przysparza neurologom wiele dylematów. Istotą schorzenia jest jednostronny ból głowy w okolicy oczodołu pojawiający się głównie z nocy. Objawom mogą towarzyszyć łzawienie oczu i zaczerwienienie spojówki. Niestety bóle są przewlekłe, czasem trwają latami. Co ważne, są oporne na leczenie popularnymi lekami przeciwbólowymi2;
     
  • jaskra – cierpi na nią ok. 87 milionów osób na całym świecie. Dzieli się ją na postać pierwotną i wtórną. Poza bólem oczu i głowy mogą pojawiać się takie objawy jak np. wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, ubytki w polu widzenia oraz tęczowe obwódki wokół źródeł światła. Przy ostrzejszych stadiach rozwoju jaskry mogą pojawiać się nawet nudności i wymioty3;
  • ostre zapalenie zatok obocznych nosa – jest to heterogenna choroba atakująca zatoki przynosowe i jamę nosa. Oprócz jednoczesnego bólu głowy i oczu częstym objawem jest upośledzenie drożności nosa, osłabienie węchu i uczucie rozpierania twarzy. W trakcie ustalenia diagnozy ocenia się także obecność polipów – niebolesnych zmian, które powstają na skutek przerostu błony śluzowej nosa. Pacjenci cierpiący na ostre zapalenie zatok obocznych nosa często doświadczają również chorób alergicznych i astmy4.

Jeśli ból jest uciążliwy i nie ustępuje, konieczna jest konsultacja ze specjalistą, w celu zdiagnozowania przyczyny i określenia właściwego sposobu leczenia.

Jednoczesny ból głowy i oczu infografika

Profilaktyka i leczenie jednoczesnego bólu oczu i głowy 

Trudno o jednoznaczną profilaktykę występowania bólu głowy i oczu w tym samym czasie. Warto unikać czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju migren, w tym spożywania alkoholu (szczególnie czerwonego wina), pleśniowych serów oraz wysokoprzetworzonego jedzenia typu fast food. Negatywnie wpływają również stres, środki antykoncepcyjne, zaburzenia hormonalne i nieodpowiednia ilość snu w ciągu doby.

Dokładne leczenie uzależnione jest od pierwotnej przyczyny jednoczesnego bólu oczu i głowy i diagnozy lekarskiej. Tym samym terapia farmakologiczna lub interwencja chirurgiczna powinna być dobrana indywidualnie do każdego pacjenta. Pomocne mogą okazać się leki przeciwbólowe, w których skład wchodzą takie substancje aktywne jak: paracetamol, ketoprofen i kwas acetylosalicylowy. W łagodzeniu bólu, krótkotrwale, można sięgnąć po Ketonal Active5, którego substancją czynną jest ketoprofen, ale warto tę decyzję skonsultować wcześniej ze specjalistą. Przy epizodach bólowych o niewielkim natężeniu ulgę w cierpieniu może przynieść wypicie czarnej kawy. Zaleca się również odpoczynek w miejscu o ograniczonym dostępie do światła słonecznego, silnych zapachów i hałasu. Wspomagająco przy farmakoterapii można zastosować zimne okłady i masaże okolic skroni. 

KETO/024-03-2021

Bibliografia

1. A. Guruswami i S. Shanmugam, Migraine: an ophthalmologist's perspective, „Current Opinion in Ophthalmology”, 2003, t. 14, nr 6, s. 344–52.
2. A. Prusiński, Pułapki i rafy w codziennej praktyce neurologa: nietypowe bóle głowy, „Polski Przegląd Neurologiczny”, 2007, t. 3, nr 4, s. 254–261.
3. H. Olszewska, K. Wojciechowska i A. Jegier, Profilaktyka jaskry, „Medycyna Rodzinna”, 2009, nr 2, s. 29–37.
4. P. Bielecki, A. Sieśkiewicz, M. Garkowski, M. Rogowski i K. Kowal, Przewlekłe zapalenie zatok obocznych nosa: spojrzenie alergologa i laryngologa, „Alergologia Polska - Polish Journal of Allergology”, 2017, t. 4, nr 2, s. 68–76.
5. Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Ketonal Active, 50 mg, kapsułki, twarde, https://www.ketonal.pl/ulotka-ketonal-active, (dostęp: 10.06.2021).

Curated Tags

Przeczytaj również

Najczęstsze pytania

Zobacz także