It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

06-04-2022 13:44

Najczęstsze skutki uboczne leku Ketonal

Czas półtrwania leku Ketonal we krwi wynosi około 2 godziny, przy efekcie przeciwbólowym utrzymującym się przez około 8 godzin.  Leki o krótkim czasie półtrwania działają dłużej tam, gdzie dzieje się zapalenie, a więc np. w jamie stawowej, w błonie maziowej, a nie we krwi.Najczęstsze skutki uboczne, typowe dla każdego leku z grupy NLPZ, również po zastosowaniu ketoprofenu, objawiają się niestrawnością, nudnościami, bólem brzucha. Może wystąpić biegunka, owrzodzenie błony śluzowej żołądka i (lub) dwunastnicy, a w ciężkich przypadkach  krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja, tj. przedziurawienie przewodu pokarmowego (jelita lub żołądka). Działania niepożądane mogą wystąpić w każdym momencie leczenia, także bez objawów ostrzegawczych. Zawsze, podczas stosowania leków z grupy NLPZ, ryzyko powikłań w zakresie przewodu pokarmowego zwiększa się wraz z dawką leku, przyjmowaną przez pacjenta oraz przy współistnieniu schorzeń układu pokarmowego, takich jak choroba wrzodowa, krwawienie, perforacja, stan zapalny. Tego typu powikłania występują u 25 do nawet 50% pacjentów, przyjmujących NLPZ. Przyczyną tych działań niepożądanych jest hamowanie przez niesteroidowe leki przeciwzapalne enzymu COX1 w przewodzie pokarmowym, a przez to produkcji prostaglandyn biorących udział w ochronie błony śluzowej żołądka, zmniejszaniu wytwarzania kwasu żołądkowego, regulacji produkcji śluzu i prawidłowym ukrwieniu śluzówki żołądka.

Kiedy mogą wystąpić działania niepożądane?

Ketoprofen jest lekiem, który może być stosowany w leczeniu bólu ostrego o lekkim lub umiarkowanym nasileniu, u dorosłych i młodzieży po 15 roku życia - Ketonal Active, a od 16 roku życia - Ketonal Sprint. U osób w podeszłym wieku konieczne jest zachowanie ostrożności ze względu na choroby współistniejące, zmniejszenie prawidłowej funkcji wielu narządów i zwiększone ryzyko ciężkich działań niepożądanych. Lek możemy stosować do 5 dni bez konsultacji z lekarzem, po uwzględnieniu przeciwwskazań. Zalecane jest przyjmowanie ketoprofenu w najmniejszej skutecznej dawce (od 25 mg), niezbędnej do łagodzenia objawów, co wpływa na zmniejszenie reakcji niepożądanych. Zasada ta dotyczy stosowania wszystkich leków z grupy niesteroidowych przeciwzapalnych. 

Zaleca się także ostrożne stosowanie leków z grupy NLPZ, w tym ketoprofenu, u pacjentów z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit w wywiadzie (wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy, chorobą Leśniowskiego-Crohna) ze względu na możliwość zaostrzenia przebiegu choroby. NLPZ są w większości kwasami i mogą także bezpośrednio drażnić śluzówkę żołądka.

Ketonal Sprint

Ból złagodzony w ciągu kilku minut? To możliwe z Ketonalem Sprint! Lek ma postać granulatu, który szybko rozpuszcza się w wodzie. Chcesz wiedzieć więcej?

Curated Tags

Przeczytaj również

Najczęstsze pytania

Zobacz także