06-04-2022 13:44
Najczęstsze skutki uboczne leku Ketonal
Czas półtrwania leku Ketonal we krwi wynosi około 2 godziny, przy efekcie przeciwbólowym utrzymującym się przez około 8 godzin. Leki o krótkim czasie półtrwania działają dłużej tam, gdzie dzieje się zapalenie, a więc np. w jamie stawowej, w błonie maziowej, a nie we krwi.Najczęstsze skutki uboczne, typowe dla każdego leku z grupy NLPZ, również po zastosowaniu ketoprofenu, objawiają się niestrawnością, nudnościami, bólem brzucha. Może wystąpić biegunka, owrzodzenie błony śluzowej żołądka i (lub) dwunastnicy, a w ciężkich przypadkach krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja, tj. przedziurawienie przewodu pokarmowego (jelita lub żołądka). Działania niepożądane mogą wystąpić w każdym momencie leczenia, także bez objawów ostrzegawczych. Zawsze, podczas stosowania leków z grupy NLPZ, ryzyko powikłań w zakresie przewodu pokarmowego zwiększa się wraz z dawką leku, przyjmowaną przez pacjenta oraz przy współistnieniu schorzeń układu pokarmowego, takich jak choroba wrzodowa, krwawienie, perforacja, stan zapalny. Tego typu powikłania występują u 25 do nawet 50% pacjentów, przyjmujących NLPZ. Przyczyną tych działań niepożądanych jest hamowanie przez niesteroidowe leki przeciwzapalne enzymu COX1 w przewodzie pokarmowym, a przez to produkcji prostaglandyn biorących udział w ochronie błony śluzowej żołądka, zmniejszaniu wytwarzania kwasu żołądkowego, regulacji produkcji śluzu i prawidłowym ukrwieniu śluzówki żołądka.
Kiedy mogą wystąpić działania niepożądane?
Ketoprofen jest lekiem, który może być stosowany w leczeniu bólu ostrego o lekkim lub umiarkowanym nasileniu, u dorosłych i młodzieży po 15 roku życia - Ketonal Active, a od 16 roku życia - Ketonal Sprint. U osób w podeszłym wieku konieczne jest zachowanie ostrożności ze względu na choroby współistniejące, zmniejszenie prawidłowej funkcji wielu narządów i zwiększone ryzyko ciężkich działań niepożądanych. Lek możemy stosować do 5 dni bez konsultacji z lekarzem, po uwzględnieniu przeciwwskazań. Zalecane jest przyjmowanie ketoprofenu w najmniejszej skutecznej dawce (od 25 mg), niezbędnej do łagodzenia objawów, co wpływa na zmniejszenie reakcji niepożądanych. Zasada ta dotyczy stosowania wszystkich leków z grupy niesteroidowych przeciwzapalnych.
Zaleca się także ostrożne stosowanie leków z grupy NLPZ, w tym ketoprofenu, u pacjentów z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit w wywiadzie (wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy, chorobą Leśniowskiego-Crohna) ze względu na możliwość zaostrzenia przebiegu choroby. NLPZ są w większości kwasami i mogą także bezpośrednio drażnić śluzówkę żołądka.
Ketonal Sprint
Ból złagodzony w ciągu kilku minut? To możliwe z Ketonalem Sprint! Lek ma postać granulatu, który szybko rozpuszcza się w wodzie. Chcesz wiedzieć więcej?
Curated Tags