Miesiączka, której towarzyszy migrena może stać się prawdziwym testem wytrzymałości. Sprawdź nasz poradnik, aby zrozumieć, co dzieje się z Twoim organizmem w trakcie okresu i jak zapobiegać napadom bólu głowy. Skorzystaj ze skutecznych porad, jak zmniejszyć ból i przywrócić równowagę, jeśli chodzi o dobre samopoczucie.
Dlaczego migrena dokucza podczas okresu?
Pamiętaj, że nie wszystkie kobiety doświadczają migreny podczas miesiączki, a te, które ją przeżywają, mogą różnie odczuwać objawy i ich nasilenie.
Podczas okresu kobiety są zdecydowanie bardziej podatne zarówno na infekcje, jak i nawracające bóle głowy. Dlaczego? Ponieważ podczas miesiączki organizm jest słabszy, kobietom dokuczają bóle brzucha, ogóle zmęczenie i wahania nastroju. Wszystko to może sprzyjać bólom głowy, również napadom migrenowym. To jednak nie wszystko.
-
Z pewnością wiesz, że powtarzające się migreny w rodzinie mogą sugerować istnienie pewnych predyspozycji genetycznych. Jeśli ta przypadłość dotyczy również Twoich bliskich, może to oznaczać, że kobiety w Twojej rodzinie będą narażone również na tzw. migrenę miesiączkową [1].
-
Migrena, a zwłaszcza migrena z aurą jest związana z rozszerzeniem naczyń krwionośnych w mózgu, co prowadzi do bólu głowy. Zmiany hormonalne w trakcie cyklu mogą być aktywatorem dolegliwości [2].
-
Okres menstruacyjny wiąże się ze stresem, zmęczeniem i innymi czynnikami, które także mogą wpływać na występowanie migreny.
-
Podczas menstruacji wydzielane są prostaglandyny [4]. Hormony te odpowiadają za miejscowy proces zapalny, w obrębię narządów rodnych, objawiający się bólem brzucha, który obniża percepcje bólu – zmniejsza jego odczuwanie i odpowiada za niewielkie odwodnienie organizmu, co może być przyczyną bólu głowy.
Jakie hormony zbadać przy tzw. migrenie miesiączkowej?
Hormony płciowe, takie jak estrogen i progesteron wpływają na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Wahania ich poziomu mogą wywoływać zmiany w naczyniach krwionośnych mózgu, co jest jednym z czynników wywołujących migrenę. Ponieważ niektóre kobiety są bardziej wrażliwe na wahania hormonów niż inne, dla nich zmiany są czynnikiem wyzwalającym nieprzyjemne dolegliwości, zwłaszcza gdy spada poziom estrogenów przed miesiączką [3].
Badania hormonalne mogą pomóc nie tylko w diagnozowaniu, ale również tzw. zarządzaniu swoim samopoczuciem, zwłaszcza w przypadku migreny podczas miesiączki lub gdy istnieją podejrzenia, że zmiany hormonalne mogą wpływać na ataki bólu głowy.
-
Estrogeny, progesteron i prolaktyna to grupy hormonów płciowych, które odgrywają ważną rolę w regulacji cyklu menstruacyjnego u kobiet. Badanie ich poziomów w określonych fazach cyklu miesiączkowego może pomóc w zrozumieniu, czy migrena jest wywołana przez zmiany hormonalne [1-2].
-
Warto również wspomnieć o hormonach tarczycy oraz hormonach nadnerczy, które również mogą wpływać na ogólny stan zdrowia, w tym podatność na napady migrenowe [1-2].
Jeśli zachodzi podejrzenie, że migreny podczas miesiączki mogą wywołać zmiany hormonalne, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, który skieruje Cię na właściwe badania. Doraźnie w łagodzeniu bólu głowy warto sięgnąć po lek przeciwbólowy dostępny bez recepty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), którego substancją czynną jest np. ketoprofen [5-6].
Jak poprawić samopoczucie przy migrenie podczas miesiączki?
Pamiętaj, że wielu kobietom pomaga odpowiednio dobrana terapia hormonalna, która pomaga regulować cykl menstruacyjny i zmniejsza ryzyko wystąpienia napadów migrenowych w trakcie miesiączki [3]. Unikaj potencjalnych wyzwalaczy migreny, takich jak alkohol, kofeina, ale też produktów zawierających tyraminę (np. ser czy czekolada) oraz tych, które są bogate w sztuczne barwniki i konserwanty. Jedz regularnie i nie stosuj wielogodzinnych głodówek, zwłaszcza jeśli wiesz, że jesteś podatna na występowanie migrenowego bólu głowy. Odwodnienie również może być aktywatorem bólu głowy, podobnie jak nadmierny stres i brak snu.
Jeśli chcesz opracować swoją indywidualną strategię zarządzania migrenowym bólem głowy, pamiętaj, aby obserwować i poznać swój organizm. Niezwykle ważne jest indywidualne podejście i współpraca z lekarzem w celu znalezienia najbardziej skutecznych metod łagodzenia objawów migreny miesiączkowej. Nie rezygnuj z konsultacji ze specjalistą, jeśli mimo Twoich starań, samopoczucie jest coraz gorsze.
KETO/194/10-2023
Bibliografia
- B. Brzeziński, Aura migrenowa: klasyfikacja, patofizjologia i diagnostyka, w: Neurologia i Neurochirurgia Polska, 2017, 51(5), s. 477-485.
- B. Brzeziński, Aura migrenowa: nowe spojrzenie na patogenezę, w: Neurologia i Neurochirurgia Polska, 2017, 51(5), s. 469-476.
- A. Członkowska, M. Gajewski, Migrena miesiączkowa: przyczyny, objawy i leczenie, w: Farmakoterapia w praktyce lekarskiej, 2013, 21(2), s. 59-66.
- M. Grześkowiak, P. Smyk, Migrena miesiączkowa – patofizjologia i leczenie. Polski Przegląd Nauk Medycznych, 2018, 22(4), 278-285.
- Ketonal Active, 50 mg, kapsułki, twarde: https://www.ketonal.pl/ulotka-ketonal-active
- Ketonal Sprint, 25 mg, granulat do sporządzania roztworu doustnego, w saszetce: https://www.ketonal.pl/ulotka-ketonal-sprint
Curated Tags