It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Miesiączka, której towarzyszy migrena może stać się prawdziwym testem wytrzymałości. Sprawdź nasz poradnik, aby zrozumieć, co dzieje się z Twoim organizmem w trakcie okresu i jak zapobiegać napadom bólu głowy. Skorzystaj ze skutecznych porad, jak zmniejszyć ból i przywrócić równowagę, jeśli chodzi o dobre samopoczucie.

Dlaczego migrena dokucza podczas okresu?

Pamiętaj, że nie wszystkie kobiety doświadczają migreny podczas miesiączki, a te, które ją przeżywają, mogą różnie odczuwać objawy i ich nasilenie.

Podczas okresu kobiety są zdecydowanie bardziej podatne zarówno na infekcje, jak i nawracające bóle głowy. Dlaczego? Ponieważ podczas miesiączki organizm jest słabszy, kobietom dokuczają bóle brzucha, ogóle zmęczenie i wahania nastroju. Wszystko to może sprzyjać bólom głowy, również napadom migrenowym. To jednak nie wszystko.

 • Z pewnością wiesz, że powtarzające się migreny w rodzinie mogą sugerować istnienie pewnych predyspozycji genetycznych. Jeśli ta przypadłość dotyczy również Twoich bliskich, może to oznaczać, że kobiety w Twojej rodzinie będą narażone również na tzw. migrenę miesiączkową [1].

 • Migrena, a zwłaszcza migrena z aurą jest związana z rozszerzeniem naczyń krwionośnych w mózgu, co prowadzi do bólu głowy. Zmiany hormonalne w trakcie cyklu mogą być aktywatorem dolegliwości [2].

 • Okres menstruacyjny wiąże się ze stresem, zmęczeniem i innymi czynnikami, które także mogą wpływać na występowanie migreny.

 • Podczas menstruacji wydzielane są prostaglandyny [4]. Hormony te odpowiadają za miejscowy proces zapalny, w obrębię narządów rodnych, objawiający się bólem brzucha, który obniża percepcje bólu – zmniejsza jego odczuwanie i odpowiada za niewielkie odwodnienie organizmu, co może być przyczyną bólu głowy.

Jakie hormony zbadać przy tzw. migrenie miesiączkowej?

Hormony płciowe, takie jak estrogen i progesteron wpływają na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Wahania ich poziomu mogą wywoływać zmiany w naczyniach krwionośnych mózgu, co jest jednym z czynników wywołujących migrenę. Ponieważ niektóre kobiety są bardziej wrażliwe na wahania hormonów niż inne, dla nich zmiany są czynnikiem wyzwalającym nieprzyjemne dolegliwości, zwłaszcza gdy spada poziom estrogenów przed miesiączką [3].

Badania hormonalne mogą pomóc nie tylko w diagnozowaniu, ale również tzw. zarządzaniu swoim samopoczuciem, zwłaszcza w przypadku migreny podczas miesiączki lub gdy istnieją podejrzenia, że zmiany hormonalne mogą wpływać na ataki bólu głowy.

 • Estrogeny, progesteron i prolaktyna to grupy hormonów płciowych, które odgrywają ważną rolę w regulacji cyklu menstruacyjnego u kobiet. Badanie ich poziomów w określonych fazach cyklu miesiączkowego może pomóc w zrozumieniu, czy migrena jest wywołana przez zmiany hormonalne [1-2].

 • Warto również wspomnieć o hormonach tarczycy oraz hormonach nadnerczy, które również mogą wpływać na ogólny stan zdrowia, w tym podatność na napady migrenowe [1-2].

Jeśli zachodzi podejrzenie, że migreny podczas miesiączki mogą wywołać zmiany hormonalne, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, który skieruje Cię na właściwe badania. Doraźnie w łagodzeniu bólu głowy warto sięgnąć po lek przeciwbólowy dostępny bez recepty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), którego substancją czynną jest np. ketoprofen [5-6].

Jak poprawić samopoczucie przy migrenie podczas miesiączki?

Pamiętaj, że wielu kobietom pomaga odpowiednio dobrana terapia hormonalna, która pomaga regulować cykl menstruacyjny i zmniejsza ryzyko wystąpienia napadów migrenowych w trakcie miesiączki [3]. Unikaj potencjalnych wyzwalaczy migreny, takich jak alkohol, kofeina, ale też produktów zawierających tyraminę (np. ser czy czekolada) oraz tych, które są bogate w sztuczne barwniki i konserwanty. Jedz regularnie i nie stosuj wielogodzinnych głodówek, zwłaszcza jeśli wiesz, że jesteś podatna na występowanie migrenowego bólu głowy. Odwodnienie również może być aktywatorem bólu głowy, podobnie jak nadmierny stres i brak snu.

Jeśli chcesz opracować swoją indywidualną strategię zarządzania migrenowym bólem głowy, pamiętaj, aby obserwować i poznać swój organizm. Niezwykle ważne jest indywidualne podejście i współpraca z lekarzem w celu znalezienia najbardziej skutecznych metod łagodzenia objawów migreny miesiączkowej. Nie rezygnuj z konsultacji ze specjalistą, jeśli mimo Twoich starań, samopoczucie jest coraz gorsze.

KETO/194/10-2023

Bibliografia

 1. B. Brzeziński, Aura migrenowa: klasyfikacja, patofizjologia i diagnostyka, w: Neurologia i Neurochirurgia Polska, 2017, 51(5), s. 477-485.
 2. B. Brzeziński, Aura migrenowa: nowe spojrzenie na patogenezę, w: Neurologia i Neurochirurgia Polska, 2017, 51(5), s. 469-476.
 3. A. Członkowska, M. Gajewski, Migrena miesiączkowa: przyczyny, objawy i leczenie, w: Farmakoterapia w praktyce lekarskiej, 2013, 21(2), s. 59-66.
 4. M. Grześkowiak, P. Smyk, Migrena miesiączkowa – patofizjologia i leczenie. Polski Przegląd Nauk Medycznych, 2018, 22(4), 278-285.
 5. Ketonal Active, 50 mg, kapsułki, twarde: https://www.ketonal.pl/ulotka-ketonal-active
 6. Ketonal Sprint, 25 mg, granulat do sporządzania roztworu doustnego, w saszetce: https://www.ketonal.pl/ulotka-ketonal-sprint
Curated Tags

Przeczytaj także

Najczęstsze pytania

Zobacz także