It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

09-05-2023 15:45

Nagły ból głowy może świadczyć o stanach zagrażających zdrowiu i życiu, dlatego nie wolno go lekceważyć. Może być objawem pęknięcia naczynia krwionośnego w mózgu, które prowadzi do krwawienia w obrębie mózgowia. Wpisuje się też w obraz samoistnego piorunującego, wysiłkowego bólu głowy czy tego związanego z aktywnością seksualną.

Ból głowy jest jedną z częstszych dolegliwości. Zwykle nie wskazuje na poważny problem zdrowotny, ale kiedy pojawia się nagle i ma duże nasilenie, nie można go bagatelizować. Należy udać się do lekarza, który określi jego przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie. Rolę pomocniczą w łagodzeniu dolegliwości odgrywać mogą zabiegi fizykoterapeutyczne.

Nagły ból głowy – co jest jego przyczyną?

Nagle pojawiający się ból głowy towarzyszy krwotokowi podpajęczynówkowemu, który może być spowodowany pęknięciem tętniaka. Jest też charakterystyczny dla samoistnego piorunującego bólu głowy.Maksymalne nasilenie dolegliwości następuje w ciągu 1 minuty. Dolegliwości mają ponadto tendencję do nawrotów. Nagły pulsujący ból głowy związany z wysiłkiem fizycznym może okazać się też samoistnym wysiłkowym bólem głowy1. Czas utrzymywania się dolegliwości bywa wówczas różny – może trwać od 5 minut do 48 godzin. Nagły ucisk w głowie i obustronny tępy ból wpisują się w obraz samoistnego bólu głowy związanego z aktywnością seksualną2. Wyodrębniono dwa jego podtypy. Pierwszy pojawia się przed orgazmem i obejmuje głowę i szyję. Drugi – wybuchowy i o dużym nasileniu – towarzyszy orgazmowi.

Nagły kłujący ból głowy okazać się może dolegliwością neuralgiczną3. Za jego pojawienie się odpowiadać mogą nerwobóle wielu nerwów, w tym m.in. trójdzielnego czy potylicznego. Jego przyczyną może być także napad jaskry, zakażenie półpaścem, zapalenie zatok, tętnicy skroniowej, choroby zębów i przyzębia. Dolegliwości bólowe wykazują wysoką intensywność i krótki czas trwania (około kilku sekund). Niestety często nawracają.

Nagły ból głowy
Nagły ból głowy infografika

Jak sobie radzić z nagłym bólem głowy?

Nagły silny ból głowy nie powinien być bagatelizowany. Jego przyczyna może okazać się bardzo niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia. Bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza. Najlepiej, jeśli to będzie konsultacja neurologiczna, w ramach której specjalista zleci wykonanie szeregu badań, w tym neuroobrazowania (tj. tomografia lub rezonans magnetyczny). Sposób leczenia zależy od przyczyny bólu głowy i to ona jest podstawą podjęcia decyzji o charakterze terapii – czy wystarczy farmakoterapia, czy też należy podjąć inne działanie, np. chirurgiczne. Choremu mogą pomóc też zabiegi fizykoterapeutyczne, zwłaszcza masaże głowy, twarzy i karku. Dodatkowo wskazane są zimne okłady na skronie i czoło oraz odpoczynek w zacienionym i wywietrzonym pomieszczeniu.

KETO/274/08-2020

Bibliografia:

1. P.J. Goadsby, N.H. Raskin, Bóle głowy, [w:] D.L. Kasper, D. Longo, J. Loscalzo (red.), Harrison's Principles of Internal Medicine, McGraw-Hill, New York 2011.
2. R.B. Lipton, M.E. Bigal, T.J. Steiner i in., Klasyfikacja samoistnych bólów głowy, „NEUROLOGY”, 2004, t. 63, s. 427–435.
3. A. Stępień, Bóle głowy, Medical Tribune, Warszawa 2008.

Curated Tags

Przeczytaj również

Najczęstsze pytania

Zobacz także