It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Czy można stosować Ketonal na ból głowy?

Bóle głowy, które występują najczęściej to bóle samoistne lub inaczej pierwotne, czyli niespowodowane inną toczącą się chorobą. Zaliczamy do nich między innymi migrenę oraz napięciowe bóle głowy. Pacjenci zwykle kojarzą ból głowy z migreną, ale najczęstszym bólem głowy jest napięciowy, charakteryzujący się większą lub mniejszą regularnością, różnym czasem trwania i obrazem. Dotyczy częściej kobiet, pojawia się w życiu dorosłym i może być wywołany różnymi czynnikami, m.in. stylem życia, stanem środowiska, ale też ma niekiedy podłoże genetyczne. Migrenowe bóle głowy z kolei zaczynają się w młodości lub dzieciństwie, charakteryzują się średnim lub silnym nasileniem i zwykle jednostronnym umiejscowieniem tzn. po prawej lub lewej stronie głowy. Mogą towarzyszyć im nudności i wymioty oraz tzw. aura, czyli objawy poprzedzające napad migreny (zaburzenia w zakresie zmysłu wzroku, słuchu, węchu). Napady bólu trwają zwykle od 4 do 72 godzin, utrudniają codzienne funkcjonowanie i często powodują absencję zawodową.

Czy można stosować Ketonal na ból głowy? Ketonal zawierający ketoprofen, jako lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych może być stosowany w obu wymienionych typach pierwotnych bólów głowy. Powinien być przyjmowany doustnie, doraźnie, maksymalnie 3 razy na dobę w dawce 25 do 50 mg. Należy pamiętać, że może być zażywany maksymalnie przez 5 dni bez konsultacji z lekarzem.

Ból głowy może też towarzyszyć innym schorzeniom, dla których nie jest objawem charakterystycznym. Mówimy wtedy o wtórnych bólach głowy. Mogą one występować w takich schorzeniach jak infekcja wirusowa czy bakteryjna, zapalenie zatok, ucha, dziąseł, zębów, opon mózgowo rdzeniowych czy przy schorzeniach oczu, kręgosłupa szyjnego, podwyższonym ciśnieniu tętniczym, guzach mózgu oraz urazach głowy, zatruciach i nerwobólach. Umiejscowienie i charakter bólu, wynika ze schorzenia podstawowego. W takim przypadku leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych mogą być u części pacjentów stosowane jako leczenie wspomagające objawowe, ale zawsze wymaga to konsultacji z lekarzem i zastosowania leczenia schorzenia podstawowego. 

Curated Tags

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl