It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Częste bóle głowy nie zawsze są powodem do niepokoju, ale należy być czujnym. To powszechna dolegliwość będąca reakcją na stres czy zmianę pogody, choć może też świadczyć o problemach zdrowotnych. W rozpoznawaniu przyczyny ważne są okoliczności i charakter bólu.

Uczucie ściskania dookoła, tępego miejscowego kłucia czy rozlanego pulsowania można złagodzić, stosując doraźne leki przeciwbólowe, jednak bardzo częste bóle głowy wymagają konsultacji lekarskiej, zwłaszcza kiedy występują w towarzystwie dodatkowych dolegliwości takich jak wymioty czy gorączka.

Co oznaczają częste bóle głowy?

Bóle głowy to powszechny stan, z którym niemal każdy boryka się od czasu do czasu. Dolegliwość wywołuje wiele czynników, dlatego niekiedy trudne jest określenie jej przyczyny. Wówczas ważne są okoliczności pojawienia się nieprzyjemnych doznań, ich charakter, lokalizacja oraz nasilenie.

Ból głowy ma różne oblicza. Czasami występuje sporadycznie i obejmuje całą głowę, innym razem pojawiają się częste bóle głowy w skroniach, a bywa, że dolegliwości koncentrują się w okolicach czoła i nigdy więcej nie powracają. W zależności od przyczyny ból może być opisywany jako tępy, kłujący, rwący czy pulsujący. 

Najczęstszy jest napięciowy ból głowy, który może mieć postać rzadką epizodyczną i doskwierać 1 dzień w miesiącu, częstą epizodyczną i występować 14 razy w miesiącu bądź postać przewlekłą i obciążać minimum 180 dni w roku. Częste bóle głowy nie zawsze jednak muszą od razu stanowić powód do niepokoju1. Nierzadko za pojawienie się nieprzyjemnego stanu odpowiada niewłaściwy tryb życia, odwodnienie, przewlekły stres i przemęczenie. Na pojawienie się dolegliwości znacznie wpływa zła dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone zawierające cukier, sól i konserwanty oraz słaba higiena spożywania posiłków, czyli jedzenie o nieregularnych porach czy też niedostosowanie wielkości porcji do potrzeb. Nie bez znaczenia są też niska aktywność fizyczna, zaburzenia snu, nadużywanie leków, kofeiny i alkoholu. 

Częste bóle głowy mogą dotyczyć dorosłych prowadzących szybki i stresujący styl życia i nie pojawiają się w towarzystwie innych dolegliwości. Można sobie z nimi poradzić, modyfikując dotychczasowe zachowanie i nawyki żywieniowe, a czasem doraźnie, sięgając po leki przeciwbólowe2. Częste bóle głowy u dziecka powinny być natomiast bacznie obserwowane, a najlepiej szybko skonsultowane z lekarzem.

Przeczytaj i dowiedz się o czym może świadczyć codzienny ból głowy

Częste bóle głowy infografika

Częste bóle głowy – przyczyny chorobowe

Częste bóle głowy w młodym wieku oraz u starszych osób zwykle stanowią sygnał o rozwijających się niepokojących zmianach. Dolegliwości mogą mieć charakter pierwotny i występować niezależnie od innych symptomów chorobowych, a także wtórny, kiedy to można wskazać jego konkretną przyczynę. Częste bóle głowy najczęściej pojawiają się w przebiegu zapalenia zatok, infekcji wirusowych, chorób zębów, przebytych urazów głowy, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego, wad wzroku, zatruć toksycznymi substancjami, neuralgii nerwu twarzowego czy też nadciśnienia tętniczego i nadczynności tarczycy. W zależności od przyczyny można także obserwować zespół dodatkowych objawów. Jednostronnie umiejscowione częste bóle głowy i nudności, światłowstręt oraz szum w uszach nasilające się podczas aktywności fizycznej to stan charakterystyczny dla migreny, z kolei klastrowe częste bóle głowy manifestują się dodatkowo łzawieniem, opadaniem powiek, uczuciem zatkanego nosa czy zaczerwienieniem twarzy.

Kiedy częste bóle głowy powinny niepokoić?

Szerokie spektrum przyczyn – sytuacje stresowe, problemy ze wzrokiem czy zaburzenia naczyniowe i zmiany o charakterze nowotworowym – utrudnia szybką i prawidłową diagnostykę, dlatego dolegliwości odczuwane w okolicach głowy mogą wzbudzać strach. Należy zachować czujność, kiedy częste i silne bóle głowy przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, wymagają zwolnień z pracy lub szkoły, pojawiają się nagle i potrafią wybudzić w nocy lub zmusić w ciągu dnia do długiej drzemki bądź odpoczynku. Ponadto bezwzględnie należy udać się do lekarza w sytuacji, gdy obserwuje się dodatkowe objawy jak wymioty, pocenie się, zaburzenia widzenia, problemy z koncentracją i pamięcią, zaczerwienienie oczu i twarzy. Również częste bóle głowy u nastolatków i młodszych dzieci powinny stanowić przesłankę do konsultacji medycznej bez względu na przyczynę, nawet jeśli rodzice interpretują zgłaszane objawy jako wymówkę od chodzenia do szkoły czy wykonywania prac domowych. Ignorowanie sygnałów może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Nie należy bagatelizować też dolegliwości narastających podczas kaszlu, schylania się i aktywności fizycznej. Częste bóle głowy z tyłu pojawiające się w takich okolicznościach mogą wskazywać na problemy natury neurologicznej i naczyniowej, takie jak zespół Arnolda-Chiariego (przesunięcie tyłomózgowia w kierunku kanału kręgowego i ucisk jego struktur) lub też malformacje naczyniowe w obrębie głowy i szyi, a nawet zmiany dotyczące tkanki mózgowej wywołane zaburzeniami rozwojowymi w okresie prenatalnym3.

KETO/016/03-2021

Bibliografia:

1. A. Prusiński, Bóle głowy, PZWL, Warszawa 1999.
2. A. Stępień, Bóle głowy, Medical Tribune, Warszawa 2008.
3. M. Kaciński, Choroby zapalne układu nerwowego u dzieci, PZWL, Warszawa 2005.

Curated Tags

Przeczytaj również

Najczęstsze pytania

Zobacz także

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl