It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Paracetamol należy do grupy nieopioidowych leków przeciwbólowych. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, nie posiada natomiast działania przeciwzapalnego. Ketonal, a dokładnie zawarta w leku substancja czynna ketoprofen, należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Leki te wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Ich mechanizm działania związany jest przede wszystkim z zahamowaniem syntezy tzw. prostaglandyn, substancji pośredniczących w rozwoju stanu zapalnego. Ze względu na odmienne mechanizmy działania paracetamolu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w celu uzyskania poprawy działania przeciwbólowego, możliwe jest łączenie tych dwóch leków ze sobą, o ile oczywiście pacjent nie ma do żadnego z nich przeciwwskazań. Nie należy natomiast łączyć w terapii bólu leków z tej samej grupy i o takich samych mechanizmach działania (np. dwóch niesteroidowych leków przeciwzapalnych), ponieważ połączenie takie nie poprawia skuteczności postępowania przeciwbólowego, natomiast zdecydowanie zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań.  Jeśli objawy bólu pleców nasilą się, a towarzysząca gorączka nie będzie ustępowała (lub nawet narastała), należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Gorączka z towarzyszącym łagodnym lub umiarkowanym bólem mięśni, w tym mięśni grzbietu (pleców) może być objawem infekcji wirusowej: np. paragrypy lub grypy. Wówczas bardzo ważne jest łagodzenie objawów oraz oszczędzający tryb życia: wypoczynek, nawodnienie organizmu (przyjmowanie większej ilości ciepłych płynów), przy bólach pleców ulgę mogą przynieść ciepłe kompresy czy kąpiel. Jeżeli natomiast ból się nasila, jest bardzo dotkliwy i utrudnia codzienne funkcjonowanie, może być to objawem zupełnie innego schorzenia niż infekcja wirusowa. Kiedy ból pleców pojawia się w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa lub po bokach pleców i towarzyszy mu gorączka, może to sugerować między innymi choroby układu moczowego, np. odmiedniczkowe zapalenie nerek - wtedy bezwzględnie konieczna jest wizyta u lekarza. Zleci on dodatkowe badania, postawi prawidłowe rozpoznanie i wdroży odpowiednie leczenie. 

Odpowiadając na pytanie: Ketoprofen i paracetamol to dwa leki o różnych mechanizmach działania, które w uzasadnionych sytuacjach można ze sobą połączyć. Ketonal można stosować w celu złagodzenia bólów mięśniowych, nie jest natomiast lekiem przeznaczonym do obniżania nieprawidłowej temperatury ciała w przebiegu infekcji. Należy jednak pamiętać, że podstawą dobrego postępowania jest postawienie właściwego rozpoznania. Co w praktyce często oznacza konieczność odbycia wizyty u lekarza, bezpośredniej lub zdalnej.

Należy zawsze pamiętać, że w razie utrzymywania się objawów (ból, gorączka), konieczna jest konsultacja z lekarzem. Uporczywe lub nasilające się objawy mogą być spowodowane poważniejszym schorzeniem.

Ketonal Active

Codziennie stajesz przed nowymi wyzwaniami i nie możesz sobie pozwolić na to, aby ból cię ograniczał? Z Ketonalem Active to możliwe! Chcesz wiedzieć więcej?

Curated Tags

Przeczytaj również

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl