It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

google_tag container primary
status check 1
path check 1
role check 1
entity_bundle:node check 1
entity_bundle:taxonomy_term check 1
entity_bundle:webform_submission check 1
page_not_found_request check 1
webform check 1
after alter 1

Ból karku i szyi jest częstą dolegliwością. Jej przyczyn może być kilka. Nie zawsze są one związane z procesami chorobowymi w obrębie kręgosłupa lub układu nerwowego. Zalecane jest jednak, aby skonsultować się z lekarzem i sprawdzić powód odczuwanych dolegliwości.

Ból karku i szyi może mieć różny stopień nasilenia. Niekiedy dolegliwości są na tyle silne, że utrudniają lub uniemożliwiają codzienną aktywność [1]. Są obecne przez cały czas lub pojawiają się tylko podczas ruchu bądź przyjęcia określonej pozycji. Zdarza się, że towarzyszą mu jeszcze inne objawy. Mowa między innymi o sztywności karku, nadmiernym napięciu mięśni, drętwieniu kończyn górnych, bólu i zawrotach głowy. Ponadto ból może promieniować do innych części ciała [1].

Jakie są przyczyny bólu karku i szyi?

Ból karku i szyi może mieć różne przyczyny. Jedną z najczęstszych jest nadmierne obciążenie mięśni na skutek długotrwałego utrzymywania jednej pozycji. Dotyczy to głównie tych osób, które pracują przed komputerem lub wykonują inne prace wymagające pochylenia głowy (np. przy taśmie produkcyjnej) [1]. Czasem też występuje ból karku i szyi po przebudzeniu. Jest on skutkiem utrzymywania nieprawidłowej pozycji podczas snu, a tym samym obciążenia mięśni.

Inne możliwe przyczyny bólu karku i szyi to:

  • złamania kręgosłupa w odcinku szyjnym [2],
  • wypadki komunikacyjne,
  • procesy zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa [3],
  • ucisk przepukliny krążka międzykręgowego [3],
  • zajęcie kręgosłupa w przebiegu innych zapaleń stawów (np. reumatoidalnego zapalenia stawów) [3],
  • spondyloartropatia zapalna (grupa chorób charakteryzująca się objawami zapalenia stawów kręgosłupa i jednoczesnym zapaleniem stawów kończyn)  [4],
  • długotrwały stres,
  • procesy nowotworowe lub przerzuty nowotworowe [3].

Ból karku i szyi może pojawić się u osób w każdym wieku, także u dzieci i młodzieży. Zwraca się uwagę na to, że częściej występuje u ludzi, którzy prowadzą siedzący tryb życia, noszą niewygodne obuwie lub mają nadmierną masę ciała [1].

Co może oznaczać ból karku i szyi?

Co robić, gdy pojawi się ból karku i szyi?

Gdy pojawi się ból karku i szyi, w pierwszej kolejności można sięgnąć po lek przeciwbólowy. W zwalczaniu lekkich i umiarkowanych dolegliwości bólowych ze strony układu ruchu stosowane są leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) [3]. Przykładem jest ketoprofen – substancja czynna, która działa poprzez blokowanie produkcji prostaglandyn odpowiedzialnych za stan zapalny i ból [5]. Leki można przyjmować doraźnie, maksymalnie przez 5 dni [6]. Konieczne jest stosowanie się do zaleceń dotyczących dawkowania, które są zawarte w ulotce dołączonej do opakowania.

Pojawienie się bólu karku i szyi jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej. Mowa przede wszystkim o tych dolegliwościach, które nie ustępują po zażyciu leków przeciwbólowych lub często nawracają. Lekarz zleci badania, które pozwolą poznać przyczynę objawów, a tym samym zaplanować odpowiednie leczenie. Diagnostyka opiera się na zdjęciu rentgenowskim (RTG), tomografii komputerowej i rezonansie magnetycznym [3].

Leczenie bólu karku i szyi

Leczenie bólu karku i szyi zależy od jego przyczyny. Dużą uwagę przywiązuje się do złagodzenia dolegliwości bólowych oraz stanu zapalnego. Tutaj zastosowanie znajdują wspomniane wcześniej leki z grupy NLPZ [3]. Dodatkowo stosuje się zabiegi fizykoterapeutyczne i rehabilitację. Są one dopasowywane indywidualnie do każdego pacjenta [7]. Zdarza się, że ból karku i szyi jest objawem schorzeń, które wymagają unieruchomienia kręgosłupa szyjnego [2] lub interwencji neurochirurgicznej [3].

Można wypróbować także domowe sposoby na ból karku i szyi. Polecane są zimne okłady (kilka razy dziennie na maksymalnie 10 minut). Nie można zapomnieć o przyjmowaniu pozycji, które odciążają mięśnie lub wykonywaniu prostych ćwiczeń [3].

Ćwiczenia na ból karku i szyi

Ćwiczenia na ból karku i szyi można wykonywać samodzielnie w domu. Jednak dobrym pomysłem jest wcześniejsze skonsultowanie się z rehabilitantem. Specjalista dopasuje rodzaj gimnastyki odpowiedni do przyczyny dolegliwości. Nauczy ponadto prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń.

W zwalczaniu dolegliwości bólowych ze strony karku i szyi duże znaczenie mają ćwiczenia rozciągające mięśnie czworoboczne [8]. Są to m.in.:

  • stabilizowanie głowy jedną ręką, a drugą pchanie jej do przodu;
  • unoszenie głowy w pozycji leżącej bez zmiany jej ustawienia;
  • przechylanie głowy w lewo, prawo, przód i tył (można przytrzymywać ją ręką, aby zapewnić dodatkowy opór).

Na ból karku i szyi często zalecane są ćwiczenia metodą McKenziego [7]. Ma ona na celu leczenie dolegliwości poprzez ruch. Gimnastyka jest wykonywana samodzielnie w domu. Dominują w niej pozycje leżące, a także ruchy w różnych kierunkach i płaszczyznach, dzięki którym możliwe jest scentralizowanie bólu, a następnie jego złagodzenie.

 

KETO/046/05-2021

Bibliografia:

  1. P. Kozłowski, K. Kożuch i in., Ocena częstości występowania bólu kręgosłupa oraz stylu i jakości życia wśród osób z bólem kręgosłupa, „Journal of Education, Health and Sport”, 2016, t. 6, nr 6, s. 329–336.
  2. T. Gaździk, Ortopedia i traumatologia. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002.
  3. J. Litak, C. Grochowski, B. Kulesza, P. Kamieniak, Ból kręgosłupa szyjnego w przebiegu radikulopatii, „Journal of Education, Health and Sport”, 2016, t. 6, nr 11, s. 500–510.
  4. M. Szmyrka-Kaczmarek, K. Kowalewski, Bóle kręgosłupa w schorzeniach reumatycznych, „Polski Przegląd Neurologiczny”, 2010, t. 6, nr 2, s. 75–85.
  5. Ketoprofen, DrugBank University of Alberta https://go.drugbank.com/drugs/DB01009 (dostęp 15.03.2021). 
  6. Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Ketonal Active, 50 mg, kapsułki, twarde https://www.ketonal.pl/ulotka-ketonal-active (dostęp 27.06.2021).
  7. E. Mikołajczyk i in., Wpływ kompleksowej fizjoterapii na stan funkcjonalny pacjentek z dolegliwościami bólowymi odcinka szyjnego kręgosłupa, „Hygeia Public Health”, 2013, t. 48, nr 1, s. 73–79.
  8. W. Fibiger, A. Malec, Niestabilność dolnego odcinka kręgosłupa szyjnego – opis przypadku, „Rehabilitacja w Praktyce”, 2017, nr 1, s. 29–33.
Curated Tags

Przeczytaj również

Najczęstsze pytania

Zobacz także

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl