It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Zespół bolesnego miesiączkowania charakteryzuje się odczuwaniem bolesnych skurczów w podbrzuszu o różnym natężeniu, które pojawiają się na kilka godzin przed miesiączką lub zaraz po jej rozpoczęciu i trwają zazwyczaj od 48 do 72 godzin. Towarzyszą mu często nudności, wymioty, bezsenność, bóle i zawroty głowy, biegunka, drżenie rąk, kołatanie serca, drażliwość oraz zmęczenie. Spowodowany jest dysproporcją w wytwarzaniu hormonów estrogenów w stosunku do progesteronu w drugiej fazie cyklu miesiączkowego, co prowadzi do nadmiernej produkcji probólowych prostaglandyn. W uśmierzaniu bólu związanego z zespołem bolesnego miesiączkowania skutecznymi lekami są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Ich działanie polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn w mięśniu macicy, czego efektem jest złagodzenie bólu. Leki z grupy NLPZ podaje się przeciwbólowo od początku miesiączki przez kilka dni. NLPZ zalecane w tym wskazaniu, dostępne bez recepty, to między innymi: ketoprofen, deksketoprofen czy ibuprofen. 

Terapia NLPZ przynosi efekty u około 80% pacjentek z zespołem bolesnego miesiączkowania. Warto w przypadku tego bólu sięgnąć po Ketonal Active, który osiąga maksymalne stężenie we krwi już po około godzinie od przyjęcia doustnego. Należy pamiętać, by stosować 1 kapsułkę co 8 godzin, maksymalnie 3 kapsułki na dobę. W razie potrzeby zastosowania leku o szybkim początku działania, warto sięgnąć po Ketonal Sprint. Jest to granulat do sporządzenia roztworu doustnego - wygodna do stosowania forma leku. Leki te można przyjmować nawet do 5 dni bez konsultacji z lekarzem.  W razie nieskuteczności takiej terapii, u części pacjentek zaleca się terapię skojarzoną, złożoną z jednego z zalecanych NLPZ oraz leku rozkurczowego: metamizolu (który poza działaniem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym daje bardzo silny efekt spazmolityczny) lub drotaweryny. Należy zaznaczyć, że w przypadku niewystarczającej skuteczności jednego z NLPZ , nie wolno podawać systemowo (czyli doustnie, dożylnie lub domięśniowo) dwóch różnych NLPZ w tym samym czasie, ponieważ takie postępowanie w sposób istotny zwiększa ryzyko powikłań, m. in. ze strony układu sercowo-naczyniowego, nerek, wątroby czy też przewodu pokarmowego. W przypadku pacjentek, którym zależy na kontroli płodności oraz tych, które nie tolerują NLPZ bądź mają przeciwwskazania do ich stosowania, zaleca się konsultację ginekologiczną w celu ustalenia odpowiedniej terapii hormonalnej. W terapii bólu towarzyszącego zespołowi bolesnego miesiączkowania warto zastosować leki z grupy NLPZ, np. Ketonal Active lub Ketonal Sprint, oraz należy sięgnąć także po metody niefarmakologiczne, takie jak: ciepłe okłady na podbrzusze, ciepłe kąpiele, napary z rumianku, krwawnika, szałwii, liści malin, techniki relaksacyjne, łagodna aktywność fizyczna (spacer, joga) oraz modyfikacja diety (unikanie soli i ostrych przypraw).

Należy zawsze pamiętać, że w razie utrzymywania się objawów (ból, gorączka), konieczna jest konsultacja z lekarzem. Uporczywe lub nasilające się objawy mogą być spowodowane poważniejszym schorzeniem.

Curated Tags

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl