It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Ketoprofen – substancja czynna zawarta w Ketonalu, jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Stąd wynika oczywiście możliwość jego zastosowania w terapii bólu pleców po treningu na siłowni. Przyczyną takiego bólu jest zazwyczaj przeciążenie elementów układu ruchu w wyniku zbyt intensywnego lub nieodpowiednio rozłożonego w czasie wysiłku (np. brak rozgrzewki). W takiej sytuacji może dochodzić do powstawania niewielkich ognisk stanu zapalnego zlokalizowanego w strukturach przenoszących obciążenia (ścięgna i ich przyczepy, więzadła). Drugą przyczyną może być nagromadzenie się w tkance mięśniowej (mięśnie przykręgosłupowe) kwasu mlekowego i jego metabolitów w wyniku zbyt długiego treningu (tzw. zakwasy). W obu tych przypadkach przeciwbólowe i przeciwzapalne działania ketoprofenu będzie skuteczne i może być wykorzystane. Jednak pamiętajmy że możemy stosować go nie dłużej niż przez 5 dni bez konsultacji lekarskiej.

Dodać jednocześnie należy, że powtarzające się i utrzymujące się bóle pleców stanowią zazwyczaj objaw ostrzegawczy informujący o niedostosowanym do aktualnych możliwości wysiłku bądź występowaniu schorzeń układu ruchu, które nasilają się po obciążeniu (np. wczesne zmiany zwyrodnieniowe). W pierwszym przypadku konieczna będzie konsultacja z trenerem lub fizjoterapeutą w celu dobrania lub rozłożenia w czasie obciążenia występującego w trakcie treningu na siłowni. W przypadku rozpoczynających się zmian zwyrodnieniowo-przeciążeniowych konieczna będzie porada lekarska oraz wykonanie podstawowej diagnostyki obrazowej. Najczęściej konsultujący lekarz zaleci wykonanie klasycznego badania rentgenowskiego okolicy, w której utrzymują się dolegliwości bólowe. Wykrycie zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa z pewnością będzie skutkować koniecznością znacznego ograniczenia ćwiczeń które w znacznym stopniunajsilniejS obciążających kręgosłup (wykonywanych w pozycji stojącej bądź siedzącej). 

Zastosowanie ketoprofenu (np. leku Ketonal Active) po wysiłku fizycznym stanowi skuteczny sposób walki z „przeciążeniowymi” dolegliwościami bólowymi. Utrzymujące się lub często nawracające bóle po treningu na siłowni są jednak zawsze wskazaniem do diagnostyki, a nie tylko do objawowego podawania NLPZ.

Ketonal Sprint

Ból złagodzony w ciągu kilku minut? To możliwe z Ketonalem Sprint! Lek ma postać granulatu, który szybko rozpuszcza się w wodzie. Chcesz wiedzieć więcej?

Curated Tags

Przeczytaj również

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl