Ból żeber przy dotyku nie jest powszechnym objawem, dlatego jego obecność może niepokoić. Dolegliwość warto skonsultować z lekarzem, ponieważ może być ona wynikiem poważnych chorób. Wczesne rozpoznanie i wdrożenie leczenia zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Zobacz, o czym świadczy ból żeber przy dotyku.
Żebra są częścią układu szkieletowego. Ich główną rolą jest ochrona serca i płuc. Są one niezbędne również w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni oddechowych, a ponadto dzięki nim zmienia się objętość klatki piersiowej. Człowiek ma 12 par żeber. Łączą się one z kręgosłupem. Część z nich ma również połączenie z mostkiem własną (żebra prawdziwe) lub wspólną chrząstką (żebra rzekome). Dwa ostatnie żebra nie mają połączenia z mostkiem. Dlatego nazywa się je żebrami wolnymi [1].
Skąd bierze się ból żeber przy dotyku?
Ból żeber przy dotyku może mieć różne nasilenie i charakter. Zdarzają się dolegliwości łagodne, ale też silne, które utrudniają codzienną aktywność. Są one ostre i krótkotrwałe lub utrzymują się przez dłuższy czas. Mogą towarzyszyć im także inne objawy. Ich rodzaj jest zależny od przyczyny bólu żeber przy dotyku.
Częstą przyczyną bólu żeber przy dotyku jest ich złamanie, do którego dochodzi na skutek tępego urazu klatki piersiowej. Dolegliwości są zwykle bardzo silne i długotrwałe. Mogą utrudniać oddychanie. Dodatkowo ból nasila się podczas wykonywania ruchów, oddychania i kaszlu [2]. Pod palcami można wyczuć charakterystyczne trzeszczenia [3]. Ból żeber przy dotyku, który pojawia się po urazie, jest wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej, ponieważ może prowadzić do powikłań (uszkodzenia miąższu płuc i odmy) [2].
Ból żeber przy dotyku może być spowodowany zapaleniem stawów mostkowo-żebrowych, mostkowo-obojczykowych lub połączeń części chrzęstnej z kostną (dotyczy głównie II i III żebra). Schorzenie to określa się mianem zespołu Tietza [4]. W jego przebiegu poza dolegliwościami bólowymi obserwuje się także obrzmienie nasad chrząstek mostkowych [3]. Ból żeber przy dotyku jest najczęściej gniotący [4]. Może ulec nasileniu podczas kaszlu lub kichania.
Niekiedy ból żeber przy dotyku nie jest związany z żadnymi zmianami patologicznymi [3]. Wówczas bywa efektem nadwyrężenia mięśni międzyżebrowych. Taka sytuacja zdarza się np. przy infekcjach górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy kaszel. Zdarza się, że podczas odkrztuszania zalegającej wydzieliny dochodzi nawet do złamania żeber [5].
Ból żeber, który nasila się podczas dotyku, może być spowodowany półpaścem. Jest to choroba wywołana przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Jej charakterystycznym objawem są zmiany skórne (pęcherzyki surowicze). Bardzo często są one zlokalizowane na tułowiu, w okolicy żeber. Powodują silny ból, a do tego obrzęk i zaczerwienienie okolicznych tkanek [6].
Co robić, gdy pojawi się ból żeber przy dotyku?
Gdy pojawi się ból żeber przy dotyku, wskazana jest konsultacja lekarska. Zgłoszenie się po pomoc medyczną jest konieczne szczególnie wtedy, gdy dolegliwości:
- pojawiły się po urazie,
- pojawiły się po wypadku komunikacyjnym lub upadku z wysokości,
- są bardzo nasilone,
- nie ustępują po kilku dniach,
- bólowi żeber przy dotyku towarzyszą jakiekolwiek inne dolegliwości.
Ból żeber jest wskazaniem do wykonania badań diagnostycznych. Ich celem jest ustalenie przyczyny problemu oraz wykluczenie schorzeń, które zagrażają życiu (np. zawał serca). Diagnostyka może opierać się na: zdjęciu rentgenowskim (RTG) klatki piersiowej, tomografii komputerowej (np. z podaniem środka kontrastującego), elektrokardiografii (EKG) lub elektrokardiografii wysiłkowej. Lekarz najczęściej zleca także podstawowe testy laboratoryjne krwi [4]. Leczenie zależy od tego, co jest przyczyną bólu żeber przy dotyku.
Jak złagodzić ból żeber przy dotyku?
W łagodzeniu bólu żeber przy dotyku, o lekkim lub umiarkowanym nasileniu, zastosować można leki przeciwbólowe, takie jak: paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) [2,7]. Część z nich jest dostępna bez recepty. Lekarz może zdecydować o konieczności stosowania silniejszych leków (np. opioidów).
Leki przeciwbólowe trzeba stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami zawartymi w ulotce, która jest dołączona do opakowania. Nie należy samodzielnie zwiększać lub zmniejszać dawki. Nie można także przekraczać czasu stosowania (w przypadku NLPZ zawierających ketoprofen wynosi on 5 dni [7]). W razie wątpliwości, wystąpienia objawów niepożądanych lub nieskuteczności danego środka konieczne jest zgłoszenie się do lekarza.
KETO/049/05-2021
Bibliografia:
- R. Aleksandrowicz, R. Ciszek, K. Krasucki, Anatomia człowieka. Repetytorium na podstawie Anatomii człowieka A. Bochenka i M. Reichera, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- J. Deneka, S. Głuszek, D. Kozieł, Chirurgiczne przyczyny bólu w klatce piersiowej, „Studia Medyczne”, 2011, nr 21, s. 43–51.
- K. Hałas, A. Kaźmierczak-Dziuk, Postępowanie diagnostyczne u chorych z bólem w klatce piersiowej, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2011, t. 7, nr 4, s. 295–303.
- A. Mackiewicz, S. Wojtuń, J. Gil, Pozasercowe bóle w klatce piersiowej, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2013, t. 9, nr 1, s. 25-31.
- M. Arcimowicz, K. Niemczyk, Przewlekły kaszel w praktyce otorynolaryngologicznej, „Polski Przegląd Otolaryngologiczny”, 2012, t. 2, nr 1, s. 117–123.
- P. Sampathkumar, L. Drage, D. Martin, Półpasiec i nerwoból półpaścowy, „Medycyna po Dyplomie”, 2009, https://podyplomie.pl/medycyna/27083,polpasiec-i-nerwobol-popolpascowy (dostęp 17.03.2021).
- Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Ketonal Active, 50 mg, kapsułki, twarde https://www.ketonal.pl/ulotka-ketonal-active (dostęp 27.06.2021).
Curated Tags