It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Czym jest ból?

Ból, który towarzyszy człowiekowi od zawsze, jest elementem obrony naszego organizmu przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi czy schorzeniami wewnętrznymi. Zmusza do podjęcia działań niwelujących powstanie doznań bólowych. Zmniejsza się aktywność bolącego obszaru naszego ciała, a doświadczenie każe „coś z tym zrobić. Jego ostrzegająco – ochronna funkcja jest bardzo ważna, ale sam ból nie jest jednak zjawiskiem przyjemnym. Kiedy coś boli, oczekujemy szybkiego i skutecznego działania. Najszybszą drogą do złagodzenia większości dolegliwości bólowych jest przyjęcie leku przeciwbólowego, np.  dostępnego w sprzedaży bez recepty (z ang. OTC over-the-counter drug). Możemy zastosować tu niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), paracetamol czy metamizol.

Jak działają leki przeciwbólowe z grupy NLPZ?

Wszystkie te leki działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, a leki z grupy NLPZ mają dodatkowo działanie przeciwzapalne. Jednym z nich jest ketoprofen, zawarty np. w leku Ketonal Active. Działanie tej grupy leków polega na hamowaniu aktywności enzymu cyklooksygenazy, tj. COX1 i COX2. Enzymy te zaangażowane są w produkcję tzw. prostaglandyn, czyli hormonów odpowiedzialnych za regulację wielu procesów fizjologicznych w całym organizmie. Ketoprofen działa nie tylko w mechanizmach obwodowych, tj. w tkankach dotkniętych uszkodzeniem lub urazem, ale także ośrodkowo, czyli w ośrodkowym układzie nerwowym (mózg i rdzeń kręgowy), gdzie informacja o bólu zostaje przetworzona i przekazana dalej w celu ewentualnej odpowiedzi na bodziec bólowy.   Daje to dodatkowe, poza cyklooksygenazowe, korzyści z zastosowania tego leku. Efektem działania ketoprofenu jest zmniejszenie odczuwania bólu, obrzęku i dodatkowo obniżenie temperatury. Ketoprofen dobrze się wchłaniania z przewodu pokarmowego, a największe stężenie we krwi osiąga po nieco ponad godzinie od przyjęcia leku doustnie. Z krwi ketoprofen przenika do różnych tkanek, np. stawów czy ścięgien. Ketoprofen powoli przenika do płynu maziowego i powoli jest z niego usuwany, podczas gdy jego stężenie w osoczu zmniejsza się szybciej.

Ketonal na ból receptorowy

Ketoprofen jest skuteczny w leczeniu tzw. bólu receptorowego, czyli wynikającego z drażnienia receptorów bólowych np. przez stan zapalny. Wskazaniem do zastosowania ketoprofenu dostępnego bez recepty jest ból ostry o nasileniu lekkim do umiarkowanego. Są to przede wszystkim bóle głowy, zębów, bóle miesiączkowe oraz pourazowe, wynikające z nadwyrężenia lub zwichnięcia w obrębie układu kostno-stawowego i mięśniowego.

Na jaki ból Ketonal bez recepty?

Ketoprofen jest dostępny dla chorego bez recepty w formie kapsułek 50 mg (Ketonal Active) lub granulatu do sporządzenia roztworu doustnego w saszetce (Ketonal Sprint). Stosuje się go w bólu o nasileniu lekkim do umiarkowanego, np. bóle kostno-stawowe, bóle głowy, bóle zęba, bolesne miesiączkowanie czy bóle spowodowane lekkimi nadwyrężeniami i zwichnięciami. Ketoprofen dostępny bez recepty można stosować maksymalnie 5 dni bez konsultacji lekarskiej. Jeśli objawy bólowe utrzymują się lub nasilają w czasie, należy koniecznie zasięgnąć porady lekarza. Przed użyciem zawsze należy zapoznać się z ulotką przylekową. Znajdują się tam informacje dotyczące przeciwwskazań oraz środków ostrożności związanych z leczeniem tym lekiem.

Curated Tags

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl