It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Ból głowy może mieć wiele przyczyn. Coraz więcej Polaków cierpi na dolegliwości bólowe związane ze schorzeniami kręgosłupa. Na ich rozwój ma wpływ przede wszystkim styl życia, w tym wielogodzinne siedzenie przed ekranami komputerów, zbyt niska aktywność fizyczna oraz inne czynniki.

Według danych statystycznych aż 80% światowej populacji cierpi na bóle głowy różnego pochodzenia1. Dzieli się je na pierwotne i wtórne. W momencie, gdy wstępna przyczyna pojawienia się epizodów bólowych nie jest do końca znana, mówi się o bólach pierwotnych. Są to m.in. migreny, napięciowe bóle głowy, neuralgie (nerwobóle o różnych przyczynach) i zespół Hortona (nazywany klasterowym bólem głowy, którego etiologia do tej pory nie została jednoznacznie określona). Jeśli natomiast przyczyna bólu jest znana, wówczas mówi się o bólach wtórnych. Zalicza się do nich np. zapalenie zatok, zatrucia substancjami chemicznymi, jaskrę, polekowe bóle głowy, a także zwyrodnienia kręgosłupa2.

Zwyrodnienie kręgosłupa a ból głowy 

Ból głowy od kręgosłupa2,3 może świadczyć o zmianach zwyrodnieniowych. Najczęściej rozpoczynają się one od długotrwałego przebywania w nienaturalnych pozycjach, co może być związane z dźwiganiem. Na skutek tego stopniowo zaczynają tworzyć się niewielkie uszkodzenia w obszarze ścięgien, mięśni, więzadeł i stawów3. Możliwości adaptacyjne elementów kostnych zmniejszają się i pojawiają się zwyrodnienia obejmujące tkanki miękkie, mięśnie i kościec3

Innymi objawami bólu głowy od kręgosłupa są m.in. sztywność pleców, mrowienie i drętwienie palców stóp oraz rąk. W przypadku pojawienia się takich symptomów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który zleci wykonanie wielu niezbędnych badań i na ich podstawie wskaże właściwe drogi leczenia. Wspomagająco ból niweluje się za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych, których przyjmowanie warto uprzednio skonsultować z medykiem.

Profilaktyka odkręgosłupowych bólów głowy infografika

Szyjnopochodne bóle głowy

Ból głowy od kręgosłupa szyjnego4 może świadczyć o zespole bólowym zwanym szyjnopochodnym. Może mieć on charakter psychogenny, somatyczny oraz mieszany. W przypadku typu somatycznego przyczyną jego rozwoju mogą być zmiany naczyniopochodne, struktur nerwowych lub przeciążeniowe kręgosłupa4. Bóle głowy od kręgosłupa szyjnego najczęściej lokalizuje się w potylicy, okolicy żuchwy, oczodołów i po bokach szyi. Charakterystyczne są dla nich:

  • zawroty głowy,
  • nudności i wymioty,
  • drętwienie kończyn górnych,
  • zaburzenia wzrokowe,
  • ograniczona ruchomość odcinka szyjnego kręgosłupa,
  • zmienny charakter czasu trwania bólu.

Diagnostyka bólu głowy od odcinka szyjnego 

Rozpoznanie szyjnopochodnego bólu głowy powinno opierać się zarówno na przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, jak i wykonaniu szeregu badań obrazowych i laboratoryjnych. Potrzebne może okazać się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG) odcinka szyjnego kręgosłupa, a także tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego [5,6]. W celu wykluczenia innych schorzeń, w tym padaczek, lekarz może zdecydować się na przeprowadzenie badania elektroencefalografii (EEG). Na tym jednak nie koniec. W postawieniu wiarygodnej diagnozy pomocna jest ocena laryngologiczna oraz okulistyczna. Nie mniej ważne są proste badania laboratoryjne i zweryfikowanie wartości takich parametrów jak odczyn Biernackiego (OB), białka ostrej fazy (CRP), stężenie prolaktyny i hormonu tarczycy4,5,6.

Przeczytaj i dowiedz się jak dbać o kręgosłup.

Techniki leczenia bólu głowy od kręgosłupa

Leczenie bólu głowy od odcinka szyjnego uzależnione jest od głównej przyczyny pojawienia się schorzenia oraz wyników badań diagnostycznych. Lekarz dopasowuje je indywidualnie do pacjenta. W celu uśmierzenia bólu choremu mogą zostać zalecone niesteroidowe leki przeciwzapalne i leki o działaniu przeciwbólowym np. Ketonal Active. W niektórych przypadkach dodatkowo zaleca się przyjmowanie środków miorelaksacyjnych, dostępnych na receptę4, 7

W terapii bólu głowy od kręgosłupa dużą popularnością cieszą się metody fizjoterapeutyczne, w tym ultradźwięki, elektrostymulacja TENS, kinezyterapia i zabiegi cieplne. Zapobiegawczo stosuje się także specjalnie indywidualnie dobrane ćwiczenia na bóle głowy od kręgosłupa. Dobre rezultaty daje terapia manualna. Jej celem jest usprawnienie pacjenta i zniwelowanie dokuczliwych dolegliwości bólowych. Wskazaniem do jej przeprowadzenia są zaburzenia czynności ruchowych, osłabienie mięśni, zawroty i bóle głowy. Nie zaleca się ich stosowania w przypadku aktywnych procesów nowotworowych, osteoporozy, a także ostrych stanów zapalnych4, 7.

KETO/017/03-2021

Bibliografia:

1. A. Strzeciwko, A. Mastalerz-Migas, Bóle głowy – diagnostyka i metody leczenia, „Medycyna Rodzinna”, 2006, nr 9, s. 61–63.
2. P. Kozłowski, K. Kożuch, A. Kozłowska i wsp., Ocena częstości występowania bólu kręgosłupa i jakości życia osób z bólem kręgosłupa, „Journal of Education, Health and Sport”, 2016, t. 6, nr 6, s. 329–336.
3. J. Stodolny, Choroba przeciążeniowa kręgosłupa – epidemia naszych czasów, Wyd. ZL Natura, Kielce 2004, s. 17–36; 55–314.
4. K. Zaworski i R. Latosiewicz, Terapia manualna w diagnostyce i leczeniu szyjopochodnego bólu głowy, „Vademecum Fizjoterapeuty”, 2014, nr 6, s. 8–17.
5. A. Krajnik-Gwóźdź, T. Kmieć, Bóle głowy – diagnostyka i leczenie. Klinika Pediatryczna, 2006, nr 14, s. 5126–5131.
6. S. Mordawski, Bóle głowy pochodzenia szyjnego, „Post. Rehab”, 1997, nr 9, s. 35–42.
7. R. Gasik, Szyjnopochodny ból głowy. Polski Merkuriusz Lekarski, 2008, nr 24, s. 549–551.

Curated Tags