It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

google_tag container primary
status check 1
path check 1
role check 1
entity_bundle:node check 1
entity_bundle:taxonomy_term check 1
entity_bundle:webform_submission check 1
page_not_found_request check 1
webform check 1
after alter 1

Ketonal ma działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, ale znany jest przede wszystkim z właściwości przeciwbólowych. Stosuje się go w krótkotrwałym objawowym leczeniu lekkiego do umiarkowanego bólu różnego pochodzenia, w tym bólu głowy.

Ból głowy to jedna z częstszych dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Może mieć wiele przyczyn. Te najbardziej prozaiczne to zmęczenie, stres i czynniki środowiskowe. Jednym z ogólnodostępnych leków, które stosowane są na ból głowy jest Ketonal.

Czy Ketonal pomoże na ból głowy?

Ból głowy uznaje się za jedną z częstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza. Dolegliwość ta może mieć różnoraki charakter. Zgodnie z klasyfikacją opracowaną przez Międzynarodowe Towarzystwo Bólów Głowy (z ang. International Headache Society) wyróżniono dolegliwości pierwotne (kiedy ból i towarzyszące mu objawy są chorobą samą w sobie) i wtórne (np. ból głowy w przebiegu guza mózgu, zapalenia opon mózgowo rdzeniowych czy pękającego tętniaka)1

Bez względu jednak na rodzaj bólu, wpływa on często na znaczne pogorszenie ogólnej sprawności i jakości życia chorego. Każdy ból głowy, który ma duże nasilenie, nie ustępuje po zastosowaniu dostępnych bez recepty leków lub utrzymuje się przez dłuższy czas, wymaga konsultacji lekarskiej. Pilna konsultacja ze specjalistą jest konieczna, jeśli ból jest bardzo silny i/lub towarzyszą mu inne objawy neurologiczne.

Gdy dopada nas ból głowy, często sięgamy po lek przeciwbólowy. Przy dolegliwościach o lekkim lub umiarkowanym nasileniu może sprawdzić się Ketonal. Substancją czynną jest w nim ketoprofen2. Ketonal zaliczany jest do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które charakteryzują się właściwościami przeciwbólowymi3. Ketonal na ból głowy polecany jest na łagodny i umiarkowany ból, w tym właśnie ból głowy.

Ketonal na ból głowy

Jak długo można stosować Ketonal na ból głowy?

Dawka Ketonalu na ból głowy musi być zgodna z wytycznymi zawartymi w dołączonej do opakowania ulotce. Ewentualne zmiany w dawkowaniu powinny zawsze wynikać z zaleceń lekarskich. Należy pamiętać, że lek ten przeznaczony jest do krótkotrwałej terapii. Bez konsultacji z lekarzem może być przyjmowany maksymalnie przez 5 dni. W przypadku utrzymywania się dolegliwości bólowych głowy bezwzględnie należy się udać po pomoc do specjalisty.

Czy warto przyjmować Ketonal na ból głowy?

Leki z grupy NLPZ charakteryzują się właściwościami przeciwbólowymi i są często wybierane przez pacjentów w doraźnym i krótkotrwałym leczeniu bólu różnego pochodzenia, w tym bólu głowy4. Dawkowanie zgodne z zaleceniami zawartymi w ulotce zmniejsza ryzyko działań niepożądanych, ale zawsze warto zasięgnąć konsultacji medycznej. Zwłaszcza jeśli ból nie ustępuję, nasila się lub towarzyszą mu inne objawy.

KETO/309/10-2020

Bibliografia:

1. P.J. Goadsby, N.H. Raskin, Bóle głowy, [w:] Harrison’s Principles of Internal Medicine, D.L. Kasper, D. Longo, J. Loscalzo i wsp. (red.), McGraw-Hill Education, New York 2011, s. 105.
2. Ketoprofen (opis profesjonalny). Baza leków Medycyny Praktycznej, [w:] https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=444 (04.03.2020).
3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde, [w:] https://leki.urpl.gov.pl/files/Ketonal_kapstward_50mg.pdf (04.03.2020).
4. J. Lindhardsen, GH. Gislason, S. Jacobsen i wsp., Non-steroidal anti-inflammatory drugs and risk of cardiovascular disease in patients with rheumatoid arthritis: a nationwide cohort study, „Annals of the Rheumatic Diseases”, 2014, t. 73, s. 1515–1521.

Curated Tags

Przeczytaj również

Najczęstsze pytania

Zobacz także

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl