It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Ból po wyrwaniu ósemki jest częstym zjawiskiem. Jego przyczyną jest naruszenie tkanek, a niekiedy także powikłania po zabiegu, które utrudniają gojenie się rany. Dolegliwości trwają krótko, jednak mogą mieć różny stopień nasilenia. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na ból po usunięciu ósemki.

Ekstrakcja ósemki to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych z zakresu chirurgii szczękowej. Wskazaniami do jego przeprowadzenia są: próchnica, stan zapalny kości, choroby miazgi oraz nieprawidłowe ułożenie zęba w łuku. Niekiedy ósemka jest przyczyną neuralgii nerwu trójdzielnego, której objawem są nawracające dolegliwości bólowe twarzy. Wówczas również konieczne jest jej usunięcie. Obecnie nie przeprowadza się profilaktycznych ekstrakcji. Mimo że jest to powszechny zabieg, wzbudza on wiele emocji ze względu na ból po wyrwaniu ósemki. Z nieprzyjemnymi dolegliwościami w większości przypadków można poradzić sobie samodzielnie.

Ból po wyrwaniu ósemki

Ból po wyrwaniu ósemki jest tym, czego najbardziej obawiają się osoby, które muszą poddać się zabiegowi. Nieprzyjemne dolegliwości występują często, jednak w większości przypadków szybko ustępują. Są one związane z naruszeniem tkanek otaczających ząb i nie powinny być powodem do niepokoju, jeżeli utrzymują się na umiarkowanym poziomie oraz nie towarzyszą im inne objawy.

Niekiedy ból po usunięciu ósemki jest spowodowany powikłaniami. W takich sytuacjach pacjent powinien zgłosić się do lekarza stomatologa lub chirurga szczękowego, aby sprawdzić, co dzieje się w miejscu po ekstrakcji zęba. Najczęstszym powikłaniem jest tak zwany suchy zębodół, który powstaje na skutek wypłukania się skrzepu z rany. Objawy suchego zębodołu pojawiają się w 3.–4. dobie po zabiegu i są to uporczywe dolegliwości bólowe oraz szary nalot pokrywający zębodół1. Powikłania dotyczą przede wszystkim osób, które nie stosowały się do zaleceń lekarza po ekstrakcji (np. paliły papierosy, spożywały gorące napoje lub posiłki oraz nieprawidłowo pielęgnowały jamę ustną). Ból po wyrwaniu ósemki może być wywołany także miejscowym zakażeniem. Taka sytuacja również wymaga interwencji lekarskiej. 

Ból po wyrwaniu ósemki

Jak długo utrzymuje się ból po wyrwaniu ósemki?

Wielu pacjentów zastanawia się, jak długo utrzymuje się ból po wyrwaniu ósemki. Pierwsze dolegliwości zaczynają się po kilku godzinach od wykonania zabiegu. Jest to skutek ustąpienia znieczulenia. Stopień nasilenia bólu może być różny i zależy przede wszystkim od indywidualnych cech osobniczych, a zwłaszcza progu odczuwania bólu. Istotne jest również to, czy zabieg był skomplikowany i wymagał dodatkowych działań chirurgicznych oraz czy wystąpiły jakiekolwiek powikłania.

Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na to, jak długo boli po wyrwaniu ósemki. Przyjmuje się, że dolegliwości nie powinny trwać dłużej niż 2–3 dni. Uważa się także, że ból trwa krócej po usunięciu zębów górnych. Jest to spowodowane tym, że w przypadku ósemek dolnych zabieg zwykle jest trudniejszy, a co za tym idzie, może dojść do większego podrażnienia okolicznych tkanek2.

Jeżeli ból po wyrwaniu ósemki trwa dłużej, a także wtedy, gdy dodatkowo pojawiły się inne objawy (podwyższona temperatura ciała, jednostronny obrzęk twarzy, krwawienie z miejsca ekstrakcji, trudności z otwieraniem ust) lub dolegliwości bólowe są dokuczliwe i nie ustępują po zastosowaniu leków przeciwbólowych, należy skontaktować się ze stomatologiem, który wykonywał zabieg. Taki ból po usunięciu ósemki może wskazywać na powikłania, które wymagają dodatkowego leczenia.

Co zastosować na ból po wyrwaniu ósemki?

Istnieje kilka sposobów na to, aby złagodzić ból po wyrwaniu ósemki. W pierwszej kolejności zaleca się zastosowanie zimnego okładu. W tym celu można przyłożyć do policzka mały ręcznik nasączony zimną wodą lub kostki lodu zawinięte w gazę. W aptekach dostępne są także specjalne żelowe kompresy chłodzące. Należy pamiętać, że zimny okład można stosować maksymalnie przez 20 minut. Zabieg warto powtarzać kilka razy dziennie.

Na ból po wyrwaniu ósemki można także przyjąć środek przeciwbólowy, który jest dostępny w aptece bez recepty, np. Ketonal Active. Jego substancją aktywną jest ketoprofen – związek chemiczny należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ketonal Active stosuje się w leczeniu bólu o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Lek zaczyna działać już po 30 minutach od przyjęcia. Można go stosować maksymalnie przez 5 dni w dawce 50 mg (1 kapsułka) co 8 godzin, o ile nie ma do tego przeciwwskazań. Ten lek przeciwbólowy jest przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych i młodzieży po ukończeniu 15. roku życia3.

Należy pamiętać, że Ketonalu Active nie można przyjmować jednocześnie z innymi lekami przeciwbólowymi należącymi do grupy NLPZ. Zastosowanie dwóch leków o podobnym działaniu zwiększa istotnie ryzyko pojawienia się powikłań, w tym tych najczęstszych ze strony przewodu pokarmowego4.

KETO/280/08-2020

Przeczytaj i dowiedz się co robić w przypadku bólu zęba w nocy.

Bibliografia:

1. A. Janas, G. Grzesiak-Janas, I. Sikorska, Własne obserwacje w leczeniu suchego zębodołu lekiem izopatycznym Notakehl D5*, „Dental and Medical Problems”, 2005, t. 42, nr 3, s. 437.
2. E. Czechowska, M. Rydzewska-Lipińska, P. Szubert, J. Sokalski, Komplikacje podczas zabiegu operacyjnego usuwania zęba mądrości – opis przypadku, „Dental Forum”, 2013, t. XXXXI, nr 1, s. 119.
3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde, [w:] https://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/ (01.04.2020).
4. J. Świerkot, Czy można poprawić klasyczne niesteroidowe leki przeciwzapalne?, „Reumatologia”, 2005, t. 43, nr 3, s. 171.

Curated Tags

Przeczytaj również

Najczęstsze pytania

Zobacz także