It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Ból zęba jest na tyle nieprzyjemny, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. W jego łagodzeniu można wspomóc się niefarmakologicznymi metodami. Trzeba jednak pamiętać, że domowe sposoby na ból zęba nie mogą zastąpić wizyty u dentysty i specjalistycznego leczenia.

Ból zęba może mieć różne przyczyny. Wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości zawsze wskazuje na to, że jamie ustnej doszło do pojawienia się procesów patologicznych. Im wcześniej zostaną one wykryte, tym większa szansa na powodzenie leczenia i uniknięcie poważnych powikłań (np. wymagających ekstrakcji zęba). Jako wsparcie terapii stomatologicznej bardzo dobrze sprawdzają się domowe sposoby na ból zęba.

Kiedy można sięgnąć po domowe sposoby na ból zęba?

Domowe sposoby na ból zęba można stosować, gdy pojawią się dolegliwości o lekkim nasileniu. Naturalne metody wspierają również terapię zaleconą przez stomatologa. Wiele z nich uznaje się za skuteczne, ponieważ opierają się one na roślinach, które wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Trzeba jednak pamiętać, że domowe sposoby na ból zębów zalecane są jako wsparcie w łagodzeniu objawów. Nie usuwają one przyczyny dolegliwości. Nie można zatem stosować ich zamiast terapii stomatologicznej. Stosowanie nawet najbardziej skutecznych domowych sposobów na ból zęba nie zwalnia z konieczności udania się do stomatologa.

Zimne okłady na ból zęba

Jednym z najbardziej znanych domowych sposobów na ból zęba są zimne okłady. Dolegliwości ustępują, ponieważ zimno przyczynia się do zmniejszenia przekrwienia tkanek, a tym samym zniwelowania ucisku na nerwy. Po ich zastosowaniu można zaobserwować również ustąpienie obrzęku1. Okłady wykonuje się z gazy namoczonej w wodzie lub zamrożonego wkładu żelowego (lub np. mrożonki) owiniętego w ręczniczek. Należy przyłożyć je do policzka po stronie bolącego zęba maksymalnie na 10 minut.

Domowe sposoby na ból zęba infografika

Naturalne metody na ból zębów

Domowym sposobem na ból zębów jest zastosowanie czosnku. Roślina ta ma udowodnione działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Jest także uznawana za naturalny antybiotyk2. Można go rozgnieść i przyłożyć w okolicę bolącego zęba, żuć (po stronie bolącego zęba) lub wykonać z niego płukankę (rozgnieciony ząbek czosnku należy wymieszać z ciepłą wodą).

Wśród metod na ból zęba można wymienić także stosowanie nalewki ze świeżych lub suszonych ziół Acmella oleracea. Są one do kupienia w sprawdzonych sklepach zielarskich. Ziele to bywa nazywane „rośliną od bólu zęba”. Jest powszechnie stosowane w łagodzeniu dolegliwości bólowych w krajach Ameryki Południowej, Azji i Afryki3.

Jednym z domowych sposobów na ból zęba i stan zapalny jest płukanie jamy ustnej naparem z szałwii lekarskiej. Roślina ta wykazuje właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne4. Dlatego może być z powodzeniem stosowana jako wsparcie terapii stomatologicznej. Podobnie może zadziałać płukanie jamy ustnej naparem z rumianku5. Trzeba jednak pamiętać, że płukanki nie są wskazane po ekstrakcji zęba.

Domowym sposobem na zmniejszenie bólu po usunięciu zęba może być miód. Ma on aż 181 substancji, które wykazują pozytywne działanie na organizm człowieka. W badaniach zaobserwowano, że jego zastosowanie na ranę po ekstrakcji przyczyniło się do zmniejszenia obrzęku i dolegliwości bólowych6.

Czy domowe metody na ból zęba są bezpieczne?

Domowe leczenie bólu zęba opiera się na naturalnych metodach i roślinach, które wykazują pozytywny wpływ na organizm człowieka. Nad wieloma z nich były przeprowadzone badania, dzięki którym możliwe było poznanie ich prozdrowotnych właściwości. Konieczne jest stosowanie ich z umiarem i zgodnie z przeznaczeniem7.

Zdarza się jednak, że sposoby te okazują się nieskuteczne. Trzeba też podkreślić, że domowe metody na ból zęba są bezpieczne, jeżeli nie zastępują terapii stomatologicznej.

Przeczytaj i dowiedz się czy można stosować Ketonal na ból zęba.

Co robić, gdy domowe sposoby na ból zęba nie działają?

Gdy domowe sposoby na ból zęba okazują się nieskuteczne, należy sięgnąć po metody farmakologiczne. W łagodzeniu dolegliwości bólowych dobrze sprawdzają się leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym1. Może to być środek z ketoprofenem, ponieważ blokuje syntezę prostaglandyn – hormonów odpowiedzialnych za stan zapalny, obrzęk i ból8.

Leki przeciwbólowe, które zawierają ketoprofen, trzeba stosować zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. Nie można przekraczać maksymalnej dobowej dawki, ponieważ takie postępowanie zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań. Należy ponadto pilnować przerwy między kolejnymi kapsułkami (minimum 8 godzin). Środki te nie powinny być również stosowane przez dzieci i osoby, u których występują przeciwwskazania. Mowa m.in. o ciąży, okresie karmienia piersią, uczuleniu na substancje aktywne czy chorobach układu pokarmowego. Ketoprofenu nie można łączyć z innymi lekami przeciwbólowymi9.

KETO/053/05-2021

Bibliografia:

  1. M. Pasternak, J. Woroń, Postępowanie w bólu poekstrakcyjnym, „Ból”, 2020, t. 21, nr 1, s. 47–52.
  2. A. Kędzia, Przeciwdrobnoustrojowe działanie czosnku, „Postępy Fitoterapii”, 2010, nr 1, s. 46–52.
  3. A. Mrozek-Szetela, Acmella oleracea – czy natura znalazła alternatywę dla botoksu?, „Herbalism”, 2015, nr 1, s. 84–100.
  4.  E. Hac-Szymańczuk, E. Lipińska, A. Chlebowska-Śmigiel, Porównanie działania przeciwdrobnoustrojowego olejków eterycznych z szałwii (Salvia officinalis L.) i oregano (Origanum vulgare L.), „Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych”, 2014, nr 577, s. 53–62.
  5. M. Zielińska-Pisklak, Ł. Szeleszczuk, Rumianek lekarski – dlaczego warto mieć go w domowej apteczce, „Lek w Polsce”, 2013, t. 23, nr 9, s. 72–79.
  6. S. Ahmad, S. Sharma, S. Ahmad, Honey: A Natural Remedy in Dental and Oral Diseases, „Science Documents”, 2018, t. 1, nr 1, s. 3–7.
  7. C. Cruz Martinez, M. Diaz Gomez, M. Sook Oh, Use of traditional herbal medicine as an alternative in dental treatment in Mexican dentistry: a review, „Pharmaceutical Biology”, 2017, t. 55, nr 1, s. 1992–1998.
  8. Ketoprofen, DrugBank University of Alberta, https://go.drugbank.com/drugs/DB01009, (dostęp 15.03.2021).
  9. Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde, https://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/Pobieranie.ashx?type=3329-u, (dostęp 15.03.2021).
Curated Tags

Przeczytaj również

Najczęstsze pytania

Zobacz także