It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

google_tag container primary
status check 1
path check 1
role check 1
page_not_found_request check 1
after alter 1

Ból zęba po kanałowym leczeniu to powszechne zjawisko, które może dokuczać nawet kilka dni po zabiegu. Zwykle dolegliwość samoistnie lub pod wpływem doraźnych leków przeciwbólowych ustępuje. Przesłanką do rewizyty u dentysty jest długotrwały dyskomfort i dodatkowe objawy.

Szczególny niepokój może wzbudzać ból zęba po leczeniu kanałowym, który pojawił się po kilku miesiącach. To najczęściej echo powikłań pozabiegowych wymagające ponownej endodoncji. Wśród przyczyn wymienia się m.in. niewłaściwe założenie plomby, infekcję bakteryjną czy zapalenie okołowierzchołkowe zęba.

Ból zęba po leczeniu kanałowym – jakie mogą być przyczyny

Ból zęba po leczeniu kanałowym to powszechne zjawisko, pojawiające się zwykle niedługo po zakończeniu wizyty. Nieprzyjemny stan związany jest z mechanicznym podrażnieniem tkanek podczas zabiegu przez narzędzia dentystyczne niezbędne do czyszczenia kanałów i ewakuacji chorej miazgi, wysokim ciśnieniem zastosowanym do wtłaczania wypełnienia pustej komory zęba czy też materiałem uzupełniającym jamę po miazdze. Ból po leczeniu kanałowym zęba może być także efektem nakładających się zmian okołowierzchołkowych, które są jeszcze w stanie zaostrzenia2. Prawidłowo opracowane korzenie jednak zapewniają długie funkcjonowanie zęba w jamie ustnej, a pojawiający się dyskomfort dokucza najczęściej nie dłużej niż kilka–kilkanaście dni od zabiegu, zanika samoistnie lub po przyjęciu doraźnych leków przeciwbólowych. Nie manifestuje innych dolegliwości.

Przeczytaj i dowiedz się jakie mogą być przyczyny bólu ucha

ból po leczeniu kanałowym infografika

Niepokój może natomiast wzbudzać ból zęba po leczeniu kanałowym przy nacisku lub nagryzaniu po kilku tygodniach czy miesiącach. Etiologia tego typu stanu jest złożona, a przyczyn należy doszukiwać się w nieprawidłowo przeprowadzonym zabiegu. Powikłania pozabiegowe najczęściej powstają w efekcie przeoczenia przez lekarza jednego z kanałów lub niedokładnego oczyszczenia go z chorej miazgi. Wówczas pojawia się duże ryzyko wtórnego stanu zapalnego, które wykazuje tendencję do promieniowania na całą okolicę twarzy i prowokowania dodatkowych dolegliwości ze strony dziąseł, jak obrzęk i zaczerwienienie. Silny ból zęba po leczeniu kanałowym o niepomyślnym przebiegu może oznaczać także, że doszło do perforacji korzenia, zbyt wysokiego wypełnienia komory zęba czy reakcji alergicznej na kompozyt uzupełniający ubytek2. Dolegliwości związane z endodoncją nie zawsze jednak dotyczą zębów. Ból po leczeniu kanałowym może wynikać z nadwyrężenia stawów skroniowo-żuchwowych i dokuczać w okolicy ucha.

Kiedy bezwzględnie zgłosić się z bólem do lekarza?

Ból zęba po leczeniu kanałowym, mimo że stanowi fizjologiczną reakcję organizmu, utrudnia codzienne funkcjonowanie, nierzadko też zakłóca sen. Aby dolegliwości szybko ustąpiły, należy stosować się do zaleceń pozabiegowych dotyczących higieny jamy ustnej i leków przeciwbólowych. Kiedy jednak dyskomfort utrzymuje się dłużej niż powszechnie przyjęty okres 2 tygodni lub nasila się i zmienia charakter oraz kiedy pojawiają się dodatkowe dolegliwości nie tylko za strony zębów, należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza.

Zobacz także: Ból po wyrwaniu zęba

Szczególnie niepokojące może być sączenie się dziąsła i pęcherze na jego powierzchni, rozchwianie zęba, złe samopoczucie, podwyższona temperatura, brak apetytu czy ospałość. Szybkiej interwencji stomatologicznej wymaga nawet ból zęba po leczeniu kanałowym po kilku latach. Ze względu na to, że endodoncja uważana jest za ostateczny sposób na uratowanie zęba stosowany w leczeniu nieodwracalnych zmian zapalnych miazgi, czyli galaretowatej tkanki wypełniającej komorę zęba, może okazać się niezbędny zabieg tzw. re-endo lub nawet ekstrakcja. Wyrwanie wydaje się rozsądną decyzją zwłaszcza wtedy, kiedy mimo kilkukrotnego leczenia kanałowego nie udaje się uzyskać remisji3.

Jak uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym?

Kiedy ząb po leczeniu kanałowym boli, wskazane może być zastosowanie leków przeciwbólowych w formie doustnej bądź pod postacią żelu do stosowania miejscowego. Farmakoterapię zwykle ustala lekarz, który w zależności od stanu zdrowia i rozległości przeprowadzonego zabiegu może zlecić również antybiotyk. Pomocne w walce z dolegliwościami pozabiegowymi są także domowe nieinwazyjne sposoby, szczególnie zewnętrzne zimne okłady w okolicy zęba czy płukanki ziołowe. Chłodny kompres zmniejsza opuchliznę i przyspiesza regenerację tkanek, z kolei naturalne wyciągi roślinne działają kojąco i antybakteryjnie1. Zabiegi tego typu warto wykonywać 2–3 razy w ciągu dnia. Aby zminimalizować ból zęba przy nagryzaniu po leczeniu kanałowym, dobrze jest unikać gryzienia i żucia pokarmów po stronie leczonego zęba.

KETO/028-03-2021

Bibliografia:

1. Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, PZWL, Warszawa 2021.
2. Pawlicka H., Leczenie kanałowe - postępowanie kliniczne, Bestom, Łódź 2006.
3. Rhodes J., Postępy w endodoncji. Powtórne leczenie kanałowe i zabiegi chirurgiczne, Czelej, Lublin 2009.

Curated Tags

Przeczytaj również

Najczęstsze pytania

Zobacz także

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl