It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Ból zęba może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Bardzo często nasila się w nocy. Przyczyn dolegliwości może być wiele, jednak najczęściej jest on spowodowany zapaleniem miazgi lub bruksizmem (popularnie określanym jako “zgrzytanie zębami”) czy jest następstwem leczenia kanałowego.

W większości przypadków ból zęba w nocy ma charakter nagły, ostry i pulsujący. Niekiedy promieniuje do ucha, skroni, szyi lub tylnej części głowy. Ból potrafi być na tyle dokuczliwy, że uniemożliwia zaśnięcie i podjęcie jakiejkolwiek innej aktywności. Często zdarza się, że dolegliwości pojawiają się tylko podczas odpoczynku nocnego, a zupełnie nie występują w dzień. Należy pamiętać, że ból zęba nie jest fizjologicznym zjawiskiem, dlatego zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem.

Ból zęba w nocy – jakie są jego przyczyny?

Ból zęba w nocy może mieć różne przyczyny. Jako najczęstszą z nich wymienia się zapalenie miazgi zębowej, do którego dochodzi na skutek zaawansowanej próchnicy lub urazu mechanicznego (np. na skutek złamania zęba lub zabiegów stomatologicznych)1. Schorzenie ma charakter postępujący, a ból pojawia się zwykle dopiero wtedy, gdy jest ono już na zaawansowanym etapie, w którym niemożliwe jest odwrócenie skutków procesu chorobowego. Jednym z sygnałów świadczącym, że rozwija się zapalenie miazgi zębowej, jest nadwrażliwość na temperaturę.

Inną przyczyną bólu zęba w nocy może być bruksizm. Jest to nieświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami podczas snu. Choroba ta prowadzi do rozchwiania zębów, pękania szkliwa, starcia koron zębowych, zmian zapalnych w stawach skroniowo-żuchwowych, a w efekcie dolegliwości bólowych (nie tylko w nocy). Szacuje się, że bruksizm dotyczy nawet 10% osób dorosłych. Za jego przyczynę uważa się nadmierny stres2.

Niekiedy zdarza się także ból zęba w nocy po leczeniu kanałowym. Jego przyczyną może być niedostateczne oczyszczenie kanałów, czyli pozostawienie w nich resztek miazgi. To może wywoływać procesy zapalne w tkankach okołowierzchołkowych. Zwykle dzieje się to u osób, które mają skomplikowaną budowę anatomiczną zęba. Zaleca się wówczas przeprowadzanie zabiegów endodontycznych pod mikroskopem, ponieważ zmniejszają one ryzyko  występowania powikłań3.

Dlaczego ząb najczęściej boli w nocy?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego ząb boli głównie w nocy. Jest to spowodowane tym, że po zmianie pozycji ciała na leżącą (poziomą) wzrasta ciśnienie w tkankach i zwiększa się napływ krwi do mózgu. Stąd też pojawia się ten charakterystyczny pulsujący ból zęba. W przypadku jego wystąpienia w nocy, należy możliwie najszybciej od pojawienia się pierwszych objawów zgłosić się do stomatologa.

Ból zęba w nocy

Co robić, kiedy pojawi się ból zęba w nocy?

Ból zęba w nocy może być dotkliwy i męczący, dlatego konieczna jest wizyta u stomatologa. Dolegliwości można złagodzić lekami przeciwbólowymi, które są dostępne bez recepty, np. sięgając po lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), ponieważ nie tylko uśmierza ból, ale niweluje także inne objawy towarzyszące stanom zapalnym w tkankach.

W przypadku bólu zęba, który występuje w nocy, można sięgnąć np. po Ketonal Active. Lek ten można stosować przez 5 dni bez konsultacji lekarskiej, przyjmując 1 kapsułkę co 8 godzin. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest on przeznaczony dla osób poniżej 15. roku życia. Przed użyciem należy uważnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania lub skonsultować się z lekarzem, ponieważ stosowanie leków niezgodnie z zaleceniami może przyczynić się do wystąpienia działań niepożądanych4.

Ból zęba w nocy zawsze wskazuje na stan chorobowy, dlatego w każdym przypadku trzeba skonsultować się ze stomatologiem. Lekarz dokona dokładnej oceny stanu jamy ustnej, a w razie potrzeby zleci badania obrazowe. W przypadku, gdy poza dolegliwościami bólowymi pojawia się także gorączka, ból głowy lub inne niepokojące objawy, do kliniki stomatologicznej należy zgłosić się niezwłocznie (najlepiej poszukać w Internecie listy placówek, które w danym mieście pełnią nocny dyżur).

Domowe sposoby na ból zęba w nocy

Należy pamiętać, że domowe sposoby na ból zęba w nocy pomogą złagodzić dokuczliwe objawy, ale nie usuną przyczyny dolegliwości, dlatego nie mogą zastąpić wizyty u stomatologa. Skuteczne są między innymi zimne okłady. Wystarczy zawinąć kilka kostek lodu w gazę i przyłożyć do policzka po stronie bolącego zęba. Można wypróbować również ziołowe płukanki z szałwii lub rumianku.

Zobacz także: Ból po wyrwaniu zęba

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie jest tożsamy z konsultacją lekarską.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Agnieszka Widera

KETO/282/08-2020

Bibliografia:

1. D. Piątkowska, Stomatologia zachowawcza. Współczesne metody opracowania i wypełnienia ubytków próchnicowych. Anatomia zębów stałych. Podręcznik do ćwiczeń fantomowych dla studentów stomatologii, 2010, Wydanie I, Bestom DENTOnet.pl, e-book, [w:] https://www.pum.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0006/164625/a_n_a_t_o_m_i_a.pdf (23.04.2020).
2. O. Gruca, R. Rój, M. Gryndys i wsp., Bruksizm przyczyny, diagnostyka, leczenie, „Twój przegląd stomatologiczny”, 2018, nr 12, s. 50.
3. U. Kaczmarek, I. Grzesiak-Gasek, D. Wójtowicz, Częstość występowania powikłań stwierdzanych przez stomatologów praktyków w leczeniu kanałowym, „Dental and Medical Problem”, 2009, t. 46, nr 4, s. 442.
4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde, [w:] https://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/ (23.04.2020).

Curated Tags

Przeczytaj również

Najczęstsze pytania

Zobacz także

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl