Ból zęba może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Bardzo często nasila się w nocy. Przyczyn dolegliwości może być wiele, jednak najczęściej jest on spowodowany zapaleniem miazgi lub bruksizmem (popularnie określanym jako “zgrzytanie zębami”) czy jest następstwem leczenia kanałowego.
W większości przypadków ból zęba w nocy ma charakter nagły, ostry i pulsujący. Niekiedy promieniuje do ucha, skroni, szyi lub tylnej części głowy. Ból potrafi być na tyle dokuczliwy, że uniemożliwia zaśnięcie i podjęcie jakiejkolwiek innej aktywności. Często zdarza się, że dolegliwości pojawiają się tylko podczas odpoczynku nocnego, a zupełnie nie występują w dzień. Należy pamiętać, że ból zęba nie jest fizjologicznym zjawiskiem, dlatego zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem.
Ból zęba w nocy – jakie są jego przyczyny?
Ból zęba w nocy może mieć różne przyczyny. Jako najczęstszą z nich wymienia się zapalenie miazgi zębowej, do którego dochodzi na skutek zaawansowanej próchnicy lub urazu mechanicznego (np. na skutek złamania zęba lub zabiegów stomatologicznych)1. Schorzenie ma charakter postępujący, a ból pojawia się zwykle dopiero wtedy, gdy jest ono już na zaawansowanym etapie, w którym niemożliwe jest odwrócenie skutków procesu chorobowego. Jednym z sygnałów świadczącym, że rozwija się zapalenie miazgi zębowej, jest nadwrażliwość na temperaturę.
Inną przyczyną bólu zęba w nocy może być bruksizm. Jest to nieświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami podczas snu. Choroba ta prowadzi do rozchwiania zębów, pękania szkliwa, starcia koron zębowych, zmian zapalnych w stawach skroniowo-żuchwowych, a w efekcie dolegliwości bólowych (nie tylko w nocy). Szacuje się, że bruksizm dotyczy nawet 10% osób dorosłych. Za jego przyczynę uważa się nadmierny stres2.
Niekiedy zdarza się także ból zęba w nocy po leczeniu kanałowym. Jego przyczyną może być niedostateczne oczyszczenie kanałów, czyli pozostawienie w nich resztek miazgi. To może wywoływać procesy zapalne w tkankach okołowierzchołkowych. Zwykle dzieje się to u osób, które mają skomplikowaną budowę anatomiczną zęba. Zaleca się wówczas przeprowadzanie zabiegów endodontycznych pod mikroskopem, ponieważ zmniejszają one ryzyko występowania powikłań3.
Dlaczego ząb najczęściej boli w nocy?
Wiele osób zastanawia się, dlaczego ząb boli głównie w nocy. Jest to spowodowane tym, że po zmianie pozycji ciała na leżącą (poziomą) wzrasta ciśnienie w tkankach i zwiększa się napływ krwi do mózgu. Stąd też pojawia się ten charakterystyczny pulsujący ból zęba. W przypadku jego wystąpienia w nocy, należy możliwie najszybciej od pojawienia się pierwszych objawów zgłosić się do stomatologa.
Co robić, kiedy pojawi się ból zęba w nocy?
Ból zęba w nocy może być dotkliwy i męczący, dlatego konieczna jest wizyta u stomatologa. Dolegliwości można złagodzić lekami przeciwbólowymi, które są dostępne bez recepty, np. sięgając po lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), ponieważ nie tylko uśmierza ból, ale niweluje także inne objawy towarzyszące stanom zapalnym w tkankach.
W przypadku bólu zęba, który występuje w nocy, można sięgnąć np. po Ketonal Active. Lek ten można stosować przez 5 dni bez konsultacji lekarskiej, przyjmując 1 kapsułkę co 8 godzin. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest on przeznaczony dla osób poniżej 15. roku życia. Przed użyciem należy uważnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania lub skonsultować się z lekarzem, ponieważ stosowanie leków niezgodnie z zaleceniami może przyczynić się do wystąpienia działań niepożądanych4.
Ból zęba w nocy zawsze wskazuje na stan chorobowy, dlatego w każdym przypadku trzeba skonsultować się ze stomatologiem. Lekarz dokona dokładnej oceny stanu jamy ustnej, a w razie potrzeby zleci badania obrazowe. W przypadku, gdy poza dolegliwościami bólowymi pojawia się także gorączka, ból głowy lub inne niepokojące objawy, do kliniki stomatologicznej należy zgłosić się niezwłocznie (najlepiej poszukać w Internecie listy placówek, które w danym mieście pełnią nocny dyżur).
Domowe sposoby na ból zęba w nocy
Należy pamiętać, że domowe sposoby na ból zęba w nocy pomogą złagodzić dokuczliwe objawy, ale nie usuną przyczyny dolegliwości, dlatego nie mogą zastąpić wizyty u stomatologa. Skuteczne są między innymi zimne okłady. Wystarczy zawinąć kilka kostek lodu w gazę i przyłożyć do policzka po stronie bolącego zęba. Można wypróbować również ziołowe płukanki z szałwii lub rumianku.
Zobacz także: Ból po wyrwaniu zęba
Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie jest tożsamy z konsultacją lekarską.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Agnieszka Widera
KETO/282/08-2020
Bibliografia:
1. D. Piątkowska, Stomatologia zachowawcza. Współczesne metody opracowania i wypełnienia ubytków próchnicowych. Anatomia zębów stałych. Podręcznik do ćwiczeń fantomowych dla studentów stomatologii, 2010, Wydanie I, Bestom DENTOnet.pl, e-book, [w:] https://www.pum.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0006/164625/a_n_a_t_o_m_i_a.pdf (23.04.2020).
2. O. Gruca, R. Rój, M. Gryndys i wsp., Bruksizm – przyczyny, diagnostyka, leczenie, „Twój przegląd stomatologiczny”, 2018, nr 12, s. 50.
3. U. Kaczmarek, I. Grzesiak-Gasek, D. Wójtowicz, Częstość występowania powikłań stwierdzanych przez stomatologów praktyków w leczeniu kanałowym, „Dental and Medical Problem”, 2009, t. 46, nr 4, s. 442.
4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde, [w:] https://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/ (23.04.2020).
Curated Tags