It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Ból reumatyczny może wynikać z różnych patologii, toczących się w obrębie stawu czy tkanek z nim sąsiadujących. W związku z tym, że bóle reumatyczne mogą być oznaką poważnych schorzeń układowych, nie powinny być lekceważone.

„Bóle reumatyczne” to bardzo często stosowane przez pacjentów pojęcie, odnoszące się do dolegliwości bólowych stawów i mięśni rąk, nóg czy kręgosłupa. Termin ten jest bardzo szeroki i obejmuje wiele jednostek chorobowych. Reumatyzm czy ból reumatyczny nie jest jednostką chorobową, natomiast wiele schorzeń przyczynia się do dolegliwości określanych w ten sposób przez pacjentów. Takie objawy mogą bowiem zostać wywołane zarówno niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi (m.in. przeciążenie czy powtarzające się mikrourazy), jak i konkretnymi chorobami z zakresu reumatologii. Elementem terapii bólu reumatycznego jest leczenie objawowe, jednak bardzo ważna jest właściwa diagnostyka i określenie przyczyny dolegliwości.

Co może wywołać ból reumatyczny?

Bóle reumatyczne, czyli bóle stawów i tkanek okołostawowych, mogą mieć wiele przyczyn, które można ogólnie podzielić na niezapalne i zapalne. U młodszych osób najczęściej wynikają z przeciążenia otaczających staw struktur i powtarzalnych mikrourazów, np. po wysiłku fizycznym czy intensywnych ćwiczeniach. Istnieje jednak wiele schorzeń, które takie bóle reumatyczne wywołują. Częstą przyczyną bólów reumatycznych w grupie starszych osób jest choroba zwyrodnieniowa stawów, a także polimialgia reumatyczna1.

 

Bóle reumatyczne stawów

Ból reumatyczny rąk i nóg – jak ustalić przyczynę?

Gdy pacjent zgłasza się do lekarza z powodu dokuczliwych bólów reumatycznych, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki różnicowej w celu wdrożenia odpowiedniego postępowania. Podobnie jak w przypadku wszystkich dolegliwości, istotny jest wywiad. Bardzo duże znaczenie ma wiek pacjenta, ponieważ inne rozpoznania są bardziej prawdopodobne u osób starszych niż u młodych. Trzeba też ustalić związek dolegliwości bólowych z takimi czynnikami, jak przeciążenie, uraz czy wystąpienie infekcji w okresie poprzedzającym ból stawu. Istotny jest także czas trwania i charakteru bólu. Z wywiadu lekarz powinien uzyskać informację, czy bóle reumatyczne są izolowanym objawem, czy też towarzyszą im inne niepokojące symptomy.

Czy ból reumatyczny może świadczyć o niebezpiecznej chorobie?

Jeśli bólowi stawów lub ich okolic towarzyszą inne niepokojące objawy (m.in. sztywność i zaburzenia ruchomości kończyn, obrzęk, wzrost ciepłoty okolicy stawu, zaczerwienienie, niezamierzony spadek masy ciała oraz patologiczne zmęczenie), konieczna jest dalsza diagnostyka, w celu wykluczenia zapalnej choroby stawów2. Nie warto zwlekać z wizytą u lekarza, gdyż tylko on jest w stanie zweryfikować, czy ból reumatyczny jest izolowaną dolegliwością, czy też objawem poważnego schorzenia. Nie każdy ból reumatyczny ma takie samo nasilenie. Czasem upośledza codzienne funkcjonowanie, wybudza ze snu, częściej jednak są to przemijające, napadowe dolegliwości. Nasilenie bólu jest również istotną wskazówką w diagnostyce.

Co pomaga na bóle reumatyczne?

W pierwszej kolejności należy znaleźć przyczynę bólu reumatycznego i wysunąć właściwe rozpoznanie, by podjęte leczenie przyniosło zamierzony skutek. Niestety bóle reumatyczne stanowią dość duży problem terapeutyczny. Niejednokrotnie nie udaje się całkowicie ich zniwelować. 

W przypadku urazów mechanicznych czy bólów przeciążeniowych zastosowanie mają zimne okłady, ale ważne jest również odciążenie stawu i tymczasowe ograniczenie aktywności. W przypadku bólu lekkiego lub umiarkowanego można stosować leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, z których większość (m.in. Ketonal Active) dostępna jest bez recepty. Należy stosować je zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce, przestrzegając właściwego dawkowania i ograniczonego czasu stosowania. Jeśli ból nie ustąpi, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. 

Domowe sposoby leczenia nie są jednak skuteczne w przypadku choroby zwyrodnieniowej, polimialgii reumatycznej czy reumatoidalnego zapalenia stawów. W przypadku niektórych jednostek chorobowych konieczne jest wdrożenie glikokortykosteroidów, leków biologicznych i immunosupresyjnych. W terapii doskonale sprawdzą się również działania fizjoterapeutyczne. Nie bez znaczenia jest odpowiednia dieta bogata w witaminy i składniki mineralne. Niestety bardzo często zdarza się, że ból nasila się wraz z postępem choroby zasadniczej, co z kolei powoduje, że chory sięga po coraz silniejsze środki, które nie zawsze przynoszą pożądany efekt. Należy pamiętać, aby leczenie przeciwbólowe zawsze przebiegało pod nadzorem lekarza.

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie jest tożsamy z konsultacją lekarską.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Agnieszka Widera

KETO/024/03-2020

Bibliografia:

1. M. Brzosko, Reumatologia kliniczna, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2010.
2. M. Puszczewicz, Wielka Interna. Reumatologia, Medical Tribune, 2017.

Curated Tags

Przeczytaj również

Najczęstsze pytania

Zobacz także

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl