It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Ból stawów to zjawisko powszechne. Zmagają się z nim miliony ludzi na całym świecie. Chorzy są w różnym przedziale wiekowym. Bóle stawowe nie zawsze są objawem schorzeń reumatologicznych. Równie dobrze mogą być np. efektem przeciążenia, urazu mechanicznego lub stanu zapalnego. Leczenie jest uzależnione od czynnika sprawczego.

Rozpoznanie przyczyny bólu stawów wymaga diagnostyki, w tym diagnostyki różnicowej, która opiera się na dokładnym wywiadzie medycznym, badaniu fizykalnym i badaniach obrazowych. U niektórych pacjentów konieczna jest punkcja stawu. Od wyników zależy rodzaj wdrożonego leczenia i powodzenie terapii. Jakimi lekami leczy się bóle stawów?

Skąd bierze się ból stawów?

Na ból stawów cierpią miliony ludzi na całym świecie. Większość pacjentów to osoby w podeszłym wieku1. Do powstawania dolegliwości predysponuje szereg czynników. Zmiany zwyrodnieniowe to tylko jedna grupa przypadków, o której słyszy się najczęściej. Inne przyczyny to:

  • infekcje na tle bakteryjnym lub wirusowym. Mijają zwykle po wyleczeniu zakażenia;
  • schorzenia reumatyczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów – choroba o złożonej etiologii, której cechą charakterystyczną jest stan zapalny stawów;
  • nowotwory;
  • dna moczanowa – choroba, której przyczyną są zaburzenia metabolizmu kwasu moczowego;
  • choroby zapalne jelit.

Chory może odczuwać dyskomfort również na skutek urazu mechanicznego, przeciążenia lub przemęczenia. Ból ustępuje wtedy zwykle po wypoczynku.

Bóle stawów infografika

Jak objawia się ból stawów?

Ból stawów to przede wszystkim dyskomfort w okolicy miejsca uszkodzenia. Może nasilać się w nocy, a rano utrudniać poruszanie się. Bólom kostno-stawowym bardzo często towarzyszą obrzęk, zaczerwienienie i zmiana ucieplenia skóry w miejscu bólu. Wszystkie te objawy, w tym także: ograniczenie ruchomości i niemożność wypoczynku w nocy powinny skłonić chorego do wizyty u lekarza.

Rozpoznanie bólu stawów

Prawidłowe rozpoznanie bólu stawów i ustalenie źródła problemu jest niezbędne, by wdrożyć właściwe leczenie. Dla lekarza ważnym elementem jest czas trwania dolegliwości i zebranie wywiadu medycznego o ewentualnych przebytych urazach bądź chorobach współistniejących. Istotną kwestią jest również charakter bólu. Lekarz ustali, czy jest on mechaniczny, czy zapalny. Warto wiedzieć, że mechaniczny charakter bólu pojawia się w chwili wykonywania określonej czynności. Gdy mamy do czynienia z charakterem zapalnym bólu stawów, chory odczuwa dyskomfort nieustannie.

Do diagnostyki bólu stawów wykorzystuje się także badania laboratoryjne i obrazowe, w tym badanie rentgenowskie (RTG). W niektórych przypadkach zleca się ponadto rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Ostatecznością jest punkcja stawu, która daje pełny obraz ewentualnego stanu zapalnego.

Leczenie bólu stawów

Leczenie bólu stawów jest przyczynowe, dlatego tak ważną rolę odgrywa prawidłowe rozpoznanie. Jest szereg chorób, które mogą predysponować do powstania tej dolegliwości. W trakcie trwania pełnej diagnostyki, lekarz może zalecić choremu przyjmowanie niesteroidowego leku przeciwzapalnego, który choć na krótki czas łagodzi dyskomfort. Do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) zalicza się m.in. zawierający ketoprofen Ketonal Active, który bez konsultacji lekarskiej można stosować do 5 dni2. Leki z grupy NLPZ są dostępne także w postaci plastrów lub maści albo żelu do stosowania miejscowego. Zażycie leku najlepiej jednak skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, celem uniknięcia działań niepożądanych.

By leczenie było skuteczne, lekarz zaleci oszczędzanie bolącego stawu i może skierować pacjenta na fizykoterapię, gdzie chory będzie wykonywał ćwiczenia wzmacniające i skorzysta z zabiegów uśmierzających ból. W miejsce uszkodzenia może przykładać kostki lodu lub zimne okłady. U pacjentów z bólem, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie, lekarz może przeprowadzić blokadę do- lub okołostawową3. Jedna blokada wystarcza na okres od kilku tygodni aż do kilku miesięcy. Decyzję o podaniu podejmuje zawsze lekarz.

Trzeba mieć świadomość, że groźne jest bagatelizowanie problemu. Kłopoty ze stawami znacznie ograniczają sprawność, a zaniedbane mogą stać się przyczyną poważnych kłopotów ze zdrowiem. Jeśli mimo stosowania leków ból nie mija lub, co gorsza, nasila się, należy koniecznie udać się do lekarza. Przyjmowanie żadnych leków na własną rękę przez długi czas nie jest wskazane.

KETO/291/08-2020

Dowiedz się również o przyczynach bólu korzonków.

Bibliografia:

1. Ż. Smoleńska, Z. Zdrojewski, Odmienności w przebiegu chorób reumatycznych u osób w podeszłym wieku, „Gerontologia Polska”, 2010, t. 18, nr 4, s. 170.
2. Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta, [w:] https://www.ketonal.pl/ulotka-ketonal-active (02.04.2021).
3. E. Smolewska, Z. Żuber, Aktualne cele, możliwości i perspektywy leczenia młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów w Polsce i na świecie, „Forum Reumatologiczne”, 2016, t. 2, nr 1, s.16.

Curated Tags

Przeczytaj również

Najczęstsze pytania

Zobacz także

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl