It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Ćwiczenia na kolana pomogą wzmocnić mięśnie, zwiększyć ich elastyczność i zmniejszyć ból oraz ryzyko kontuzji. Pamiętaj jednak, że przed rozpoczęciem nowej rutyny treningowej, należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby upewnić się, że ćwiczenia są dopasowane do Twojej kondycji i stanu zdrowia. Pamiętaj, że regularna aktywność jest najlepszą formą rehabilitacji dla aparatu ruchu.

Przyczyny bólu kolan

Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek ćwiczenia, istotne jest zrozumienie potencjalnych przyczyn bólu kolan. Nasz aparat ruchu codziennie jest narażony na różnego rodzaju urazy, przeciążenia oraz choroby zwyrodnieniowe, co może prowadzić do dolegliwości stawów. Bez wątpienia, kontuzje także są częstym zagrożeniem dla stawów kolanowych. Zanim przystąpisz do ćwiczeń, które są formą rehabilitacji, należy w pierwszej kolejności dokładnie zdiagnozować przyczynę bólu. Jeśli będzie to konieczne, podejmij odpowiednią terapię w celu przywrócenia funkcji stawów. Pamiętaj, że dbanie o zdrowe stawy to kluczowy element profilaktyki.

Jak łagodzić ból kolan po urazie?

Ból w kolanie po urazie może być wynikiem naciągnięcia, stłuczenia, skręcenia stawu, ale też uszkodzenia więzadeł lub mięśni w obrębie kolana. Poza ustaleniem dokładnej przyczyny ważny jest odpoczynek i odciążenie stawu. Chłodzenie okolicy uszkodzonego kolana pomoże w złagodzeniu bólu i redukcji obrzęku. W tym celu możesz skorzystać z gotowych żelowych okładów, które szybko schłodzisz w lodówce lub zawinąć kostki lodu w ręcznik (pamiętaj, aby nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry). Dla najlepszych efektów zimny kompres stosuj przez 15-20 minut co godzinę przez pierwsze 48 godzin po urazie [1].

Jeśli to możliwe, unieruchom kolano, wykorzystując opaskę elastyczną lub ortezę, aby zapewnić wsparcie i zmniejszyć ruchomość stawu. Wskazane jest także uniesienie nogi na poduszce lub wałku, ponieważ zabieg ten redukuje obrzęk. Leki przeciwbólowe z grupy NLPZ dostępne bez recepty, np. te zawierające ketoprofen, również pomogą w łagodzeniu bólu i zmniejszeniu stanu zapalnego [2], dzięki czemu proces powrotu do zdrowia będzie przebiegał szybciej.

Podobnie postępuj w sytuacji przeciążenia stawu kolanowego. Pamiętaj, że ból przeciążeniowy jest oznaką, że w stawie dzieje się coś niepokojącego, dlatego nie należy go lekceważyć. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia kolana i trwałego osłabienia aparatu ruchu.

Jak radzić sobie z bólem kolan spowodowanym chorobą zwyrodnieniową?

Ból kolan spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawów, taką jak artroza, może znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dlatego podstawą działania jest redukcja bólu i zmniejszenie stanu zapalnego. Ponownie dużą skutecznością odznaczają się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) zawierające m.in. ketoprofen, które dostępne są bez recepty [2]. Artroza, znana również jako osteoartroza lub zwyrodnienie stawów, jest przewlekłą chorobą charakteryzującą się postępującym uszkodzeniem chrząstki stawowej i struktur wokół stawu [3]. Jest to najczęstsza postać zwyrodnienia stawów i zwykle obejmuje właśnie stawy kolanowe, ale również biodrowe, stawy rąk i kręgosłup.

Jednym z kluczowych elementów leczenia, poza łagodzeniem bólu, jest fizjoterapia. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomogą wzmocnić mięśnie wokół stawów kolanowych, poprawić zakres ruchu i zmniejszyć dolegliwości. Ćwiczenia oparte na rozciąganiu i wzmacnianiu poprawią również stabilność. Ważne, aby dobrał je specjalista, ponieważ przy chorobie zwyrodnieniowej należy unikać niektórych aktywności, aby nie doprowadzić do przeciążenia i pogorszenia stanu zdrowia.

Ćwiczenia na kolana

Ćwiczenia na ból kolan

Jeśli męczy Cię ból kolan, ale nie ma przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń, warto wykonywać te, które wzmocnią mięśnie wokół stawu kolanowego, poprawią ich elastyczności, a przez to pomogą w stabilizacji stawu. Pamiętaj, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej rutyny ćwiczeń, zawsze skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby upewnić się, że są odpowiednie dla Twojego stanu zdrowia.

Ćwiczenia izometryczne

Ćwiczenia izometryczne to rodzaj ćwiczeń, w których mięśnie pracują bez zmiany długości. Oznacza to, że w ich trakcie nie zachodzi ruch w stawach. Zamiast tego, mięśnie napinają się i trzymają pozycję przez określony czas. Są doskonałym sposobem na wzmocnienie mięśni wokół stawu kolanowego. Jednym z popularnych ćwiczeń izometrycznych jest napinanie mięśni ud. Ćwiczenie to pomaga nie tylko wzmocnić mięśnie, ale też poprawia stabilność oraz zmniejszenia ryzyko urazów. Regularne wykonywanie korzystnie wpływa też na ogólną wydolność mięśniową i kondycję stawu kolanowego.

Aby wykonać ćwiczenie, usiądź na krześle, stopy oprzyj na podłodze, a plecy o oparcie, dłonie ułóż na kolanach. Następnie wyprostuj jedną nogę w kolanie, utrzymując ją równolegle do podłoża. Napnij mięśnie uda i utrzymuj w tej pozycji przez około 15 sekund. Powtórz to ćwiczenie po 5 razy na każdą nogę.

Ćwiczenia rozciągające

Rozciąganie mięśni jest równie ważne, jak ich wzmacnianie. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom możesz poprawić elastyczność i ruchomość stawu kolanowego. Siedzenie na piętach to jedno z prostszych ćwiczeń rozciągających dla stawu kolanowego. Ta pozycja rozciąga mięśnie łydek i ud, a także pomaga w rozluźnieniu więzadeł stawu kolanowego. Regularne praktykowanie tego ćwiczenia może przyczynić się do poprawy elastyczności mięśni, co z kolei może zmniejszyć ryzyko urazów stawu kolanowego oraz zapewnić lepszą ruchomość.

Usiądź na podłodze, zegnij kolana i opuść pośladki na pięty. W tej pozycji pozostań przez około 7-8 sekund, a następnie wróć do pozycji wyjściowej (klęku bądź pozycji stojącej). Powtarzaj to ćwiczenie 4 razy.

Wzmacnianie mięśni czworogłowych

Mięśnie czworogłowe to grupa mięśni znajdujących się na przedniej stronie uda, która obejmuje mięśnie prostownik biodra, prostownik kolana oraz mięśnie przywodziciele uda. Ich główną funkcją jest stabilizacja stawu kolanowego i zapewnienie mu odpowiedniego wsparcia podczas różnych ruchów.

W przypadku stawu kolanowego, mięśnie czworogłowe pełnią kluczową rolę w utrzymaniu jego stabilności podczas chodzenia, biegania, skakania oraz innych aktywności fizycznych. Działają jak dynamiczne stabilizatory, kontrolując ruchy stawu kolanowego i zapobiegając nadmiernym ruchom bocznym lub rotacyjnym, które mogłyby prowadzić do kontuzji. Są też istotne dla utrzymania równowagi sił między przodem a tyłem uda, co jest kluczowe dla prawidłowej biomechaniki stawu kolanowego. Silne i dobrze rozwinięte mięśnie czworogłowe mogą również pomóc w zmniejszeniu obciążenia stawu kolanowego podczas aktywności fizycznej, co zmniejsza ryzyko kontuzji i przeciążeń. 

Stań w rozkroku, rozstawiając stopy na szerokość bioder. Oprzyj się rękoma np. o parapet lub krzesło. Następnie wznosząc się na palcach, wykonaj ruch w górę i w dół. Powtórz ten ruch 15-20 razy.

Ćwiczenia równoważne

Równowaga pomaga utrzymać stabilność, zapobiega niekontrolowanym upadkom, a co się z tym wiąże – kontuzjom. Jednym z najprostszych i zarazem skutecznych ćwiczeń równoważnych jest utrzymanie równowagi na jednej nodze. Ćwiczenie to angażuje mięśnie stabilizujące stawu kolanowego, stawu biodrowego oraz mięśnie rdzenia, co przyczynia się do poprawy stabilności całego ciała.

Regularne praktykowanie tego typu ćwiczeń zwiększa siłę i stabilność mięśni, dodatkowo poprawia propriocepcję (czyli zdolność organizmu do rozpoznawania położenia i ruchu stawów) oraz zmniejsza ryzyko upadków i kontuzji. Ponadto rozwijanie równowagi 

Stań na jednej nodze, unieś drugą do przodu i utrzymuj równowagę przez około 30 sekund. Następnie zmień nogę i powtórz to ćwiczenie po 5 razy.

Pamiętaj, że jeśli w trakcie wykonywania zadanych ruchów poczujesz ból czy dyskomfort, przerwij wykonywanie ćwiczenia i skonsultuj się z fizjoterapeutą. Treningi możesz wykonywać samodzielnie w domu, ale pod warunkiem znajomości prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń. Źle dobrany zestaw treningowy, brak rozgrzewki i niewłaściwa technika nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie jest tożsamy z konsultacją lekarską.

Autor: lek. med. Wiktor Trela 

KETO/015/01-2024

Bibliografia

  1. What Is the RICE Method for Injuries?, WebMD: https://www.webmd.com/first-aid/rice-method-injuries, dostęp: 03.03.2024.
  2. Ketonal Sprint, 25 mg, granulat do sporządzania roztworu doustnego, w saszetce, ulotka dla pacjenta: https://www.ketonal.pl/ulotka-ketonal-sprint, dostęp: 03.03.2024.
Curated Tags

Przeczytaj także

Najczęstsze pytania

Zobacz także

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl