It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Zwichnięta kostka jest poważnym urazem, który wymaga specjalistycznego leczenia oraz rehabilitacji. W przeciwnym razie może dojść do stałego uszkodzenia stawu oraz problemów z chodzeniem. Zwichnięta kostka objawia się bólem, opuchlizną, zniekształceniem stawu i niemożnością wykonywania ruchów.

Zwichnięta kostka jest urazem, na który narażone są przede wszystkim osoby uprawiające sport szczególnie biegi, zeskoki z wysokości lub dyscypliny wymagające poruszania się po nierównym terenie. Do jego pojawienia się przyczynia się nieodpowiednie obuwie, które nie amortyzuje i nie stabilizuje stawu skokowego. Ryzyko zwichnięcia kostki wzrasta, jeżeli w przeszłości miał miejsce podobny uraz.

Zwichnięta a skręcona kostka – na czym polega uraz?

Zwichnięta kostka bardzo często bywa mylona z innym urazem stawu skokowego, jakim jest skręcenie. Dochodzi do niego, gdy przekroczony zostanie fizjologiczny zakres ruchu w stawie1. Skręcenie dotyczy tylko tkanek miękkich, czyli torebki stawowej i więzadeł. Natomiast przy zwichnięciu powierzchnie stawowe są przesunięte względem siebie. Dodatkowo jest to uraz bardziej bolesny i poważniejszy od skręcenia stawu skokowego.

Dowiedz się również jakie są przyczyny bólu stawów.

Zwichnięta kostka

Jakie są objawy zwichnięcia kostki?

 Osoba, która uległa wypadkowi, najczęściej obserwuje u siebie:

  • dotkliwy ból w obrębie stawu, który uniemożliwia wykonywanie jakichkolwiek ruchów kończyną;
  • stopniowo narastający obrzęk;
  • nieprawidłowe ułożenie kończyny i brak możliwości jego zmiany;
  • zniekształcenie stawu2.

Podejrzenie zwichnięcia kostki może zostać potwierdzone dopiero specjalistyczną oceną lekarza ortopedy, badaniem przedmiotowym oraz dodatkowym badaniem obrazowym, które to pozwalają na określenie rozpoznania.

Niekiedy do objawów zwichnięcia kostki dochodzi zasinienie skóry nad stawem lub krwiak, który jest skutkiem uszkodzenia naczyń krwionośnych. Zatem na pytanie: „jak wygląda zwichnięta kostka?” można odpowiedzieć boli, jest sino-czerwona, spuchnięta, nieprawidłowo ułożona i nie można nią poruszać.

Co robić, gdy dojdzie do zwichnięcia kostki?

Osoba, u której na skutek urazu pojawiły się objawy zwichnięcia kostki, powinna unieruchomić staw, a następnie niezwłocznie udać się do lekarza. Specjalista zbierze dokładny wywiad lekarski, a następnie przeprowadzi badanie (wraz z oceną ruchomości stawu). Uzupełnieniem są badania obrazowe, głównie zdjęcie rentgenowskie (RTG). Jest ono konieczne nie tylko do ustalenia skali uszkodzeń, ale również wykluczenia innych urazów (np. złamania kości).

Leczenie zwichniętej kostki

Leczenie zwichniętej kostki należy podjąć tak szybko, jak to możliwe. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko powikłań, czyli trwałych zmian w stawie, które prowadzą do upośledzenia jego ruchomości lub uszkodzenia nerwów. Brak lub nieodpowiednie leczenie zwichniętej kostki zwiększa również ryzyko ponownego wystąpienia nieprawidłowości, nawet gdy nie dojdzie do urazu.

Leczenie zwichniętej kostki polega na nastawieniu stawu metodami nieoperacyjnymi (zabieg konieczny jest w przypadku, gdy przywrócenie właściwego położenia powierzchni stawowych względem siebie jest niemożliwe metodami manualnymi), a następnie jego unieruchomieniu na kilka tygodni3. Takie postępowanie umożliwia zrośnięcie się rozerwanej torebki stawowej i więzadeł. Osoba chora powinna oszczędzać kończynę i ograniczyć jej ruchy do minimum. Zalecane jest także układanie kończyny wyżej niż reszta ciała (np. na poduszkach lub wałku ze zwiniętego koca).

Zwichnięcie kostki wiąże się z bólem, dlatego w celu jego złagodzenia może być konieczne sięgnięcie po leki przeciwbólowe. W łagodzeniu bólu o lekkim lub umiarkowanym nasileniu pomogą leki dostępne bez recepty, np. na Ketonal Active. Zawarta w nim substancja czynna – ketoprofen ma zastosowanie w objawowym i krótkotrwałym leczeniu bólu różnego pochodzenia, w tym kostno-stawowym. Lek przyjmuje się w dawce 50 mg (1 kapsułka) co 8 godzin. Bez dalszej konsultacji z lekarzem można go przyjmować przez maksymalnie 5 dni, o ile nie ma przeciwwskazań do stosowania tego leku. Lekarz może zdecydować o innym schemacie leczenia przeciwbólowego, w zależności  od natężenia bólu i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Ketonal Active przeznaczony jest dla osób powyżej 15. roku życia4.

Rehabilitacja zwichniętej kostki

Rehabilitacja zwichniętej kostki po zdjęciu unieruchomienia opiera się na ćwiczeniach biernych i czynnych ze stopniowym zwiększeniem natężenia siły. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ograniczonego zakresu ruchów. W powrocie do pełnej sprawności ważne jest multidyscyplinarne podejście do leczenia i współpraca z takimi specjalistami, jak: lekarz ortopeda, fizjoterapeuta i rehabilitant.

KETO/299/08-2020

Bibliografia:

1. A. Pedrycz, M. Frąckiewicz, B. Cichacz, P. Siermontowski, Urazy w obrębie stawu skokowego. Diagnostyka, profilaktyka, leczenie operacyjne, „Polish Hyperbaric Research”, 2014, t. 49, nr 4, s. 51.
2. J. Fibak, Obrażenia stawów – skręcenia i zwichnięcia, [w:] Chirurgia. Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
3. P. Brzezińska, J. Mieszkowski, Kompleksowe postępowanie fizjoterapeutyczne w skręceniu stawu skokowego, „Journal of Education, Health and Sport”, 2015, t. 5, nr 9, s. 527.
4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde, [w:] https://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/ (06.04.2020).

Curated Tags

Przeczytaj również

Najczęstsze pytania

Zobacz także