It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

google_tag container primary
status check 1
path check 1
role check 1
entity_bundle:node check 1
entity_bundle:taxonomy_term check 1
entity_bundle:webform_submission check 1
page_not_found_request check 1
webform check 1
after alter 1

Ból dłoni często jest niepokojącym objawem. Zwłaszcza gdy towarzyszą mu jeszcze inne dolegliwości. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze oznacza groźną chorobę. Zobacz, jakie są przyczyny bólu dłoni i jak sobie z nim poradzić.

Dłoń jest potocznym określeniem na rękę, czyli najdalej położoną część kończyny górnej. Składa się ona z nadgarstka, śródręcza oraz palców. Zbudowana jest aż z 27 kości. W jej obrębie znajdują się również stawy: promieniowo-nadgarstkowy, śródnadgarstkowy, nadgarstkowo-śródręczny kciuka, międzynadgarstkowe, nadgarstkowo-śródręczne, międzyśródręczne, śródręczno-paliczkowe i międzypaliczkowe. Na ręce wyróżnia się powierzchnię grzbietową oraz dłoniową (dłoń)1. Ze względu na budowę jest ona narażona na występowanie różnego rodzaju nieprawidłowości i przeciążeń. Jednym z ich objawów jest ból dłoni.

Ból dłoni

Ból dłoni – w zależności od tego, co jest jego przyczyną – może mieć różny stopień nasilenia oraz charakter. Zdarzają się dolegliwości łagodne lub umiarkowane. Bywają też na tyle uciążliwe, że zaburzają codzienne funkcjonowanie. Niekiedy przybierają na sile w określonych sytuacjach (np. ból ręki przy nacisku lub wykonywaniu ruchów). Zdarza się, że ból dłoni występuje wraz z innymi objawami, np. obrzękiem, krwiakiem2, osłabieniem mięśni lub parestezjami (nieprzyjemnymi odczuciami, np. mrowieniem)3.

Jakie mogą być przyczyny bólu dłoni?

Przyczyny bólu dłoni mogą być różne. Nie zawsze są one związane z poważnymi schorzeniami, które wymagają leczenia. Zdarza się, że powodem dolegliwości jest przeciążenie mięśni. Warto jednak skonsultować się z lekarzem – zwłaszcza gdy ból dłoni pojawia się często, towarzyszą mu inne dolegliwości lub utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Jedną z przyczyn bólu dłoni są urazy. Może to być złamanie kości, czyli przerwanie ciągłości tkanki kostnej. Często towarzyszą mu również uszkodzenia okolicznych tkanek. Poza bólem dłoni pojawia się obrzęk, krwiak, zasinienie skóry, zniekształcenie obrysu ręki oraz trudności z wykonywaniem ruchów. Innym urazem, który powoduje dolegliwości bólowe, są zwichnięcia stawów. W ich przypadku również pojawia się obrzęk, krwiak, zniesienie ruchów i przymusowe ustawienie kończyny2.

Do innych przyczyn bólu dłoni można zaliczyć:

  • zapalne choroby stawów4,

  • zespół cieśni kanału nadgarstka3,

  • zapalenia ścięgien5.

Ból dłoni może pojawić się również przy chorobie zwyrodnieniowej stawów. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, jednak mogą przyczynić się do tego rodzaj wykonywanej pracy lub czynniki genetyczne6.

Reumatyczny ból dłoni

Reumatyczny ból dłoni obserwuje się przy chorobach zapalnych stawów. Należy do nich m.in. reumatoidalne zapalenie stawów. Jest to schorzenie przewlekłe, które ma autoimmunologiczne podłoże. W jego przebiegu dochodzi do stopniowego niszczenia tkanek stawowych. Poza bólem stawów występuje także obrzęk i sztywność stawów. Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą układową, co oznacza, że w jej przebiegu mogą pojawić się objawy dotyczące innych układów i narządów w organizmie człowieka4.

Ból dłoni przy zespole cieśni kanału nadgarstka

Ból dłoni obserwuje się przy zespole cieśni kanału nadgarstka. Jest to schorzenie zaliczane do neuropatii obwodowych. Powstaje w następstwie długotrwałego ucisku na nerw pośrodkowy, który przebiega w kanale nadgarstka. Poza bólem dłoni obserwuje się także: osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia czucia, parestezje (drętwienie lub mrowienie) w obrębie palców. Przebieg schorzenia może być różny u każdej osoby3.

Jak złagodzić ból dłoni?

Sposobem na szybkie złagodzenie bólu dłoni jest sięgnięcie po środki przeciwbólowe. Na łagodne i umiarkowane dolegliwości sprawdzą się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), których substancją czynną jest ketoprofen. Część z nich (np. Ketonal Active) jest dostępnych bez recepty. Można go stosować maksymalnie przez 5 dni7.

Warto pamiętać, że wszystkie leki przeciwbólowe trzeba stosować zgodnie z zaleceniami producenta, które są zawarte w ulotce dołączonej do opakowania. Nie można przekraczać maksymalnej dobowej dawki. W przypadku Ketonalu Active wynosi ona 150 mg ketoprofenu, czyli 3 kapsułki. Należy je przyjmować w odstępie, który wynosi minimum 8 godzin7.

Leki przeciwbólowe służą do doraźnego łagodzenia bólu dłoni. Konieczne jest jednak leczenie przyczynowe. Sposób terapii zależy od przyczyny problemu. Lekarz może zdecydować o czasowym unieruchomieni kończyny (np. w przypadku urazu), rozpoczęciu rehabilitacji, zastosowaniu zabiegów fizykoterapeutycznych lub wdrożeniu farmakoterapii. Zdarza się, że konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego (np. przy złamaniach lub zespole cieśni kanału nadgarstka)2.

 

KETO/117/09-2021

Bibliografia:
1. R. Aleksandrowicz, R. Ciszek, K. Krasucki, Anatomia człowieka. Repetytorium na podstawie Anatomii człowieka A. Bochenka i M. Reichera, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
2. T. S. Gaździk, Ortopedia i traumatologia. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002.
3. R. Gołąbek, P. Majcher, Zespół cieśni nadgarstka, „Sport i Turystyka. Środkowoeuropejskie Czasopismo Naukowe” 2018, t. 1, nr 1, s. 123–140.
4. A. Marcol-Majewska i in., Reumatoidalne zapalenie stawów propozycje postępowania diagnostycznego, „Forum Reumatologiczne” 2017, t. 3, nr 2, s. 88–92.
5. J. Szczechowicz, T. Ridan, Rehabilitacja w stanach zapalnych w obrębie nadgarstka i ręki, „Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja” 2011, nr 4, s. 46–52.
6. P. Klimuk, A. Kuryliszyn-Moskal, Choroba zwyrodnieniowa stawów, „Reumatologia” 2012, t. 50, nr 2, s. 162–165.
7. Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Ketonal Active, 50 mg, kapsułki, twarde Ketoprofenum https://www.ketonal.pl/ulotka-ketonal-active (dostęp 06.04.2021).

Curated Tags

Przeczytaj także

Najczęstsze pytania

Zobacz także

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl