It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

google_tag container primary
status check 1
path check 1
role check 1
page_not_found_request check 1
after alter 1

Bolący łokieć to nic przyjemnego. Przyczyn tej dolegliwości może być wiele. Nie zawsze wiążą się one z poważną chorobą. Warto jednak skonsultować się z lekarzem i wykonać potrzebne badania. Oprócz tego można wypróbować skuteczne sposoby na złagodzenie nieprzyjemnych objawów. Zobacz, co na ból łokcia sprawdzi się najlepiej.

Łokieć jest potocznym określeniem na staw łokciowy. Jest to część kończyny górnej, która znajduje się między ramieniem a przedramieniem. Umożliwia on jej zginanie i prostowanie. Ruchy obrotowe są możliwe dzięki połączeniu promieniowo-łokciowemu, które jest niezależnym elementem stawu łokciowego. Łokieć jest wzmocniony silnymi więzadłami po stronie bocznej. Również w tej części torebka stawowa jest mocniejsza niż w pozostałych1.

Ból łokcia

Ból łokcia jest dość powszechną dolegliwością. Może pojawić się w każdym wieku, zarówno u osób, które są aktywne fizycznie, jak i u nieuprawiających żadnego sportu. Objaw ten występuje przez cały czas lub okresowo powraca. Zdarza się, że pojawia się tylko w określonych sytuacjach (np. ból łokcia przy prostowaniu ręki lub ból łokcia przy podnoszeniu przedmiotów).

Ból łokcia może mieć różne natężenie oraz charakter. Niekiedy jest on łagodny lub umiarkowany. Zdarza się także nasilony na tyle, że utrudnia lub uniemożliwia codzienną aktywność. Ból łokcia może promieniować do przedramienia lub palców. Czasami towarzyszą mu inne objawy – w zależności od tego, co jest jego przyczyną.

Jakie mogą być przyczyny bólu łokcia?

Są różne przyczyny bólu łokcia. Poznanie ich jest możliwe dzięki przeprowadzeniu badań diagnostycznych. W tym celu należy zgłosić się do lekarza, który podejmie decyzje dotyczący dalszego postępowania. W diagnostyce stosuje się m.in. metody obrazowe (np. zdjęcie rentgenowskie2). Czasami konieczne jest również wykonanie testów laboratoryjnych krwi (np. przy podejrzeniu choroby autoimmunologicznej3).

Jedną z przyczyn bólu łokcia jest jego zwichnięcie. Uraz tego typu stanowi aż 25% wszystkich uszkodzeń kończyny górnej. Najczęściej dochodzi do niego na skutek upadku na wyprostowaną rękę. Czasami jest ono skutkiem złamania kości przedramienia. Przy zwichnięciu bolący łokieć nie jest jedynym objawem. Pojawia się także obrzęk, zniekształcenie stawu i ograniczenie jego ruchomości2.

Innym urazem, który powoduje ból w łokciu, jest złamanie wyrostka łokciowego. Może dojść do niego w mechanizmie bezpośrednim (na skutek uszkodzenia kości) lub pośrednim (na skutek uszkodzenia innych struktur). W drugim przypadku często dochodzi do przemieszczenia struktur kostnych, co ma znaczący wpływ dla przebiegu urazu, jego leczenia i rokowania. Poza bólem łokcia można zaobserwować obrzęk, krwiak i upośledzenie ruchów2.

Ból łokcia może pojawić się na skutek przeciążenia układu ruchu. Dolegliwości obserwuje się u osób, które przez długi czas pozostawiają kończynę górną w jednej pozycji lub wykonują powtarzalne ruchy. Nawet 13% pracowników biurowych odczuwa ból w łokciu. Jego przyczyną może być m.in. nieprawidłowe ustawienie klawiatury lub podłokietników4.

Ból łokcia obserwuje się również w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. Jest to choroba przewlekła o charakterze autoimmunologicznym. Poza dolegliwościami bólowymi obecna jest także sztywność poranna stawów, ograniczenie ich ruchomości i obrzęk. Objawy te z czasem postępują i prowadzą do niepełnosprawności3.

Ból łokcia a „łokieć tenisisty”

Z bólem łokcia wiąże się pojęcie „łokieć tenisisty”. Jest to określenie na zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Schorzenie to dotyka nawet 3% dorosłej populacji. Wbrew pozorom nie występuje wyłącznie u osób, które uprawiają sport5.

Łokieć tenisisty jest spowodowany przeciążeniem ścięgien, zmianami zwyrodnieniowymi lub mikrourazami. Ból pojawia się przede wszystkim w czasie wykonywania ruchów chwytnych, które się powtarzają. Dochodzą do niego także inne objawy: osłabienie siły mięśniowej i pogorszenie funkcji kończyny górnej. Stan ten wymaga leczenia. Terapia opiera się głównie na metodach manualnych6.

Co na ból łokcia sprawdzi się najlepiej?

Bolący łokieć utrudnia codzienną aktywność. Dlatego, gdy tylko pojawią się dolegliwości, należy sięgnąć po sprawdzone metody. Jedną z nich są środki przeciwbólowe. W bólach pochodzenia mięśniowego i szkieletowego sprawdza się Ketonal Active, którego substancją czynną jest ketoprofen7. Warto pamiętać, że nawet leki dostępne bez recepty trzeba stosować ostrożnie i zgodnie z zaleceniami producenta.

Ból łokcia można złagodzić także przez odpowiednie zabiegi fizjoterapeutyczne i fizykoterapeutyczne. Przydatne są różne formy masażu, kinesiotaping, ćwiczenia mobilizacyjne6. Rodzaj rehabilitacji jest dopasowywany indywidualnie do każdego pacjenta po uwzględnieniu przyczyny, która jest odpowiedzialna za ból łokcia.

 

KETO/111/09-2021

Bibliografia:

1. W. Sylwanowicz, A. Michajlik, W. Ramotowski, Anatomia i fizjologia człowieka. Podręcznik dla średnich szkół medycznych, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1980.
2. T. S. Gaździk, Ortopedia i traumatologia. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002.
3. A. Marcol-Majewska i in., Reumatoidalne zapalenie stawów propozycje postępowania diagnostycznego, „Forum Reumatologiczne” 2017, t. 3, nr 2, s. 88–92.
4. J.E. Zejda i in., Dolegliwości ze strony kończyn górnych, szyi i pleców u osób wykonujących pracę biurową z użyciem komputera, „Medycyna Pracy” 2009, t. 60, nr 5, s. 359–367.
5. K. Zaworski i in., Terapia manualna w diagnostyce i leczeniu łokcia tenisisty”, „Rehabilitacja w praktyce” 2015, nr 6, s. 63–67.
6. A. Świtoń, J. Kruszyna, Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej – diagnostyka i rehabilitacja, „Rehabilitacja w praktyce” 2017, nr 1, s. 47–51.
7. Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Ketonal Active, 50 mg, kapsułki, twarde Ketoprofenum https://www.ketonal.pl/ulotka-ketonal-active (dostęp 09.04.2021).

Curated Tags

Przeczytaj również

Najczęstsze pytania

Zobacz także

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl