It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Kiedy pojawia się ból ramienia, konieczne jest zastosowanie sposobów, które umożliwiają jego szybkie złagodzenie. W przeciwnym razie może on zaburzyć codzienne funkcjonowanie. Postępowanie lecznicze zależy od tego, co jest jego przyczyną. Zobacz, co może oznaczać ból ramienia.

Ramię jest częścią kończyny górnej, która jest zlokalizowana między barkiem a łokciem (a dokładniej przedramieniem). Jest ono zbudowane z kości ramiennej, która należy do grupy kości długich. Mięśnie, które umożliwiają jego ruchy, to: mięsień dwugłowy ramienia i mięsień trójgłowy ramienia. Ramię jest połączone z barkiem poprzez staw ramienny. Dzięki temu porusza się ono w trzech płaszczyznach: odwodzenie i przywodzenie, zginanie i prostowanie, obroty do wewnątrz i na zewnątrz. Warto dodać, że unoszenie ramienia jest możliwe dzięki innym stawom (mostkowo-obojczykowym i barkowo-obojczykowym)1.

Ból ramienia

Ból ramienia ma różny charakter i natężenie. Zależy to przede wszystkim od przyczyny, która go wywołała, ale też od indywidualnych cech organizmu (próg odczuwania bólu). Kiedy jest bardzo uporczywy, może uniemożliwiać wykonywanie ruchów kończyną, a tym samym utrudniać codzienne funkcjonowanie i przyczynić się do pogorszenia samopoczucia. Dolegliwości przeważnie występują tylko po jednej stronie. Zdarza się, że ból ramienia promieniuje też do łokcia.

Jakie są przyczyny bólu ramienia?

Przyczyny bólu ramienia mogą być różne. Jeżeli dolegliwości pojawiają się nagle i bez uchwytnego powodu, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i wykonać badania diagnostyczne. Pozwolą one ustalić ich podłoże oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Pomocy medycznej należy szukać również wtedy, gdy ból ramienia pojawił się po urazie, jest uporczywy lub utrzymuje się od dłuższego czasu.

Możliwe przyczyny bólu ramienia to:

  • urazy mechaniczne2,

  • zapalenie stawów3,

  • podrażnienie korzeni nerwowych3,

  • nadwyrężenie mięśni4,

  • schorzenia krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa5.

Ból ramienia po spaniu zwykle jest spowodowany zwichnięciem nawykowym. Do jego wystąpienia wystarczy drobny uraz (np. nieodpowiednia pozycja podczas snu). Zdarza się to głównie u osób młodych2.

Ból ramienia a uraz

Ból ramienia może być spowodowany urazem. Pojawia się, gdy dojdzie do złamania kości ramiennej. Dzieje się to na skutek bezpośredniego uderzenia (np. podczas upadku), u osób z osteoporozą lub w efekcie zwichnięcia stawu ramiennego. Poza bólem ramienia występuje obrzęk, zasinienie skóry (krwiak), niemożność wykonywania ruchów kończyną2.

Innym urazem, w którym występuje ból ramienia, jest zwichnięcie stawu ramiennego. Dochodzi do niego w efekcie upadku na wyprostowaną kończynę. Jego skutkiem może być złamanie kości ramiennej, a także uszkodzenie nerwów. Objawy zwichnięcia stawu ramiennego to: ból ramienia, trudności w wykonywaniu ruchów, zmiana obrysu stawu i obrzęk2.

Zdarza się także, że ból ramienia pojawia się po zbyt intensywnym treningu. Jest to efekt mikrouszkodzeń w tkance mięśniowej lub ich zbytnim nadwyrężeniu. Dolegliwości pojawiają się głównie przy wykonywaniu ruchów i nie towarzyszą im inne objawy4.

Ból ramienia a choroby kręgosłupa

Ból ramienia często jest związany z chorobami kręgosłupa. Mowa przede wszystkim o schorzeniach krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym, czyli dyskopatii. W jej przebiegu jądro miażdżyste może ulec uwypukleniu, a tym samym spowodować ucisk na nerwy. Wówczas pojawia się ból ramienia, który może promieniować nawet do łokcia5.

Na wystąpienie schorzeń kręgosłupa w odcinku szyjnym są narażone przede wszystkim te osoby, które przez długi czas przybierają wymuszoną pozycję (np. podczas pracy przy komputerze). Ryzyko wzrasta również przy braku aktywności fizycznej oraz obciążeniu genetycznym5.

Jak złagodzić ból ramienia?

Ból ramienia o lekkim i umiarkowanym stopniu nasilenia można złagodzić przy pomocy środków przeciwbólowych. Dostępny bez recepty jest m.in. Ketonal Active. Jego substancją czynną jest ketoprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jego mechanizm działania polega na blokowaniu syntezy prostaglandyn, czyli substancji, które wywołują procesy zapalne w organizmie, a tym samym powodują ból. Dlatego bardzo dobrze radzi sobie z bólem pochodzenia mięśniowego i kostno-stawowego6.

Ketonal Active służy wyłącznie do stosowania doraźnego. Można przyjmować go tylko wtedy, gdy pojawiają się dolegliwości bólowe. Należy zażywać go maksymalnie przez 5 dni. Nie mogą stosować go osoby poniżej 15 roku życia, kobiety karmiące piersią, ciężarne w III trymestrze ciąży, osoby uczulone i chorzy na niewydolność narządów. Dzienna dawka wynosi 150 mg, czyli 3 kapsułki6.

Przydatne mogą okazać się także ciepłe kompresy. W niektórych przypadkach skuteczne są ćwiczenia na bolące ramię, rehabilitacja, fizykoterapia, masaż, akupresura i akupunktura. Metoda łagodzenia dolegliwości bólowych zależy w głównej mierze od tego, co jest ich przyczyną3.

 

KETO/116/09-2021

Bibliografia:
1. W. Sylwanowicz, A. Michajlik, W. Ramotowski, Anatomia i fizjologia człowieka. Podręcznik dla średnich szkół medycznych, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1980.
2. T. S. Gaździk, Ortopedia i traumatologia. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002.
3. M. Snaith, ABC reumatologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
4. M. Pawlak, Ból w sporcie – aktualne wyzwania dla teorii i praktyki, „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2014, t. 5, nr 4, 158–164.
5. J. Litak i in., Ból kręgosłupa szyjnego w przebiegu radikulopatii, „Journal of Education, Health and Sport” 2016, t. 6, nr 11, s. 500–510.
6. Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Ketonal Active, 50 mg, kapsułki, twarde Ketoprofenum https://ketonal.pl/ulotka-ketonal-active (dostęp 07.04.2021).

Curated Tags

Przeczytaj także

Najczęstsze pytania

Zobacz także

Sprawdź, gdzie można 
znaleźć Ketonal 

Przejdź do ceneo.pl Przejdź do ktomalek.pl