It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Przyczyny bólu pod pachą są różne. Dolegliwości mogą występować po obu stronach jednocześnie lub tylko z jednej z nich. Dla wielu osób są one powodem do niepokoju – szczególnie gdy towarzyszą im jeszcze inne objawy. Zobacz, co robić, gdy pojawi się ból pod pachą i jakie są sposoby na jego złagodzenie.

Ból pod pachą nie zawsze jest objawem groźnej choroby. Warto jednak skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania, aby poznać jego przyczynę. Jest to ważne ze względu na fakt, że im wcześniej zostaną rozpoznane pewne schorzenia i wdrożona terapia, tym większa szansa na wyzdrowienie i uniknięcie powikłań. Dolegliwości należy zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Ból pod pachą

Ból pod pachą ma różne nasilenie oraz charakter. Może być ciągnący, kłujący lub rwący. Niekiedy utrzymuje się przez cały czas lub pojawia tylko w określonych sytuacjach (np. podczas ruchu kończyną górną). Zdarza się, że towarzyszą mu inne objawy (np. powiększenie węzłów chłonnych, gorączka, symptomy wskazujące na infekcję górnych dróg oddechowych1). Rodzaj bólu pod pachą zależy przede wszystkim od tego, co jest jego przyczyną.

Jakie są przyczyny bólu pod pachą?

Przyczyny bólu pod pachą z lewej lub prawej strony bądź pod obiema z nich jednocześnie są różne. Często nie są one związane z poważną chorobą. Niestety część z nich wymaga podjęcia natychmiastowych działań, ponieważ stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Ból pod lewą lub prawą pachą może pojawić się, gdy dojdzie do złamania obojczyka. Przyczyną takiego stanu jest uraz mechaniczny (np. wypadek na nartach, upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny). Zdarza się, że w jego przebiegu może dojść do uszkodzenia okolicznych tkanek – do powikłań złamania należy uszkodzenie splotu ramiennego lub opłucnej. Nieprawidłowości te zdarzają się jednak rzadko. Poza bólem pod pachą pojawia się również obrzęk, krwiak, brak możliwości wykonywania ruchów kończyną i zniekształcenie obojczyka2.

Ból pod pachą można zaobserwować również w przypadku innego urazu. Jest nim zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego. Dochodzi do niego w czasie upadku na bark. Ból pod pachą pojawia się zwykle podczas wykonywania ruchów biernych lub czynnych. Poza nim obecne są także obrzęk, ucieplenie skóry nad stawem, zniekształcenie obrysu stawu oraz trudności w wykonywaniu ruchów2.

Zdarza się, że ból pod pachą prawą lub lewą pojawia się na skutek nadwyrężenia mięśni podczas uprawiania sportu. Przyczyną jest zbyt intensywny trening, który nie jest dostosowany do możliwości organizmu lub brak rozgrzewki. Większe ryzyko pojawienia się dolegliwości dotyczy również tych osób, które nie odżywiają się prawidłowo (adekwatnie do rodzaju i intensywności treningu)3.

Inną przyczyną bólu pod pachą może być limfadenopatia, czyli powiększenie się węzłów chłonnych. Dochodzi do tego na skutek stymulacji antygenowej. Jednym z najczęstszych powodów jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. W węźle chłonnym może pojawić się także naciek zapalny lub nowotworowy. Objawy towarzyszące limfadenopatii zależą od tego, co jest jej przyczyną (może być to m.in. gorączka, wzmożona potliwość, bóle mięśni i stawów, wysypka, dreszcze, niezamierzony spadek masy ciała)1.

Ból pod pachą a choroby nowotworowe

Ból pod pachą często obserwuje się u osób, które cierpią na choroby nowotworowe. Jest to skutek powiększenia się węzłów chłonnych przez naciek nowotworowy lub stymulowania tych struktur przez antygeny nowotworowe. Często poza dolegliwościami bólowymi pojawia się także obrzęk1.

Jednym z nowotworów, które mogą powodować ból pod pachą na skutek zajęcia węzłów chłonnych, jest rak piersi4. Występuje on przede wszystkim u kobiet, jednak mogą chorować również mężczyźni. Pierwszym zauważalnym objawem jest guzek w piersi, który można wyczuć poprzez dotyk. Zwykle jest on twardy i niebolesny. Niepokojące powinny być również: zmiana wyglądu piersi, obrzęk, zaczerwienienie skóry i bolesność5.

Jak złagodzić ból pod pachą?

Ból pod pachą można złagodzić przy pomocy środków przeciwbólowych. Wiele jest dostępnych bez recepty. Jeden z nich to Ketonal Active, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jego substancją czynną jest ketoprofen. Nie tylko łagodzi on ból, ale także zwalcza stan zapalny6. Środki przeciwbólowe dostępne bez recepty są bezpieczne, jeżeli stosuje się je zgodnie z zaleceniami producenta.

Ból pod pachą można złagodzić także przy pomocy zimnych okładów. Warto jednak pamiętać, że zarówno ten sposób, jak i stosowanie leków przeciwbólowych zapewniają jedynie doraźną pomoc. Konieczne jest podjęcie działań pod okiem lekarza, które pozwolą usunąć przyczynę dolegliwości.

Bibliografia:
1. J. Styczyński, Limfadenopatia u dzieci i dorosłych: zasady postępowania diagnostycznego, „Acta Haematologica Polonica”, 2019, t. 50, nr 3, s. 98–102.
2. T. S. Gaździk, Ortopedia i traumatologia. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002.
3. M. Pawlak, Ból w sporcie – aktualne wyzwania dla teorii i praktyki, „Forum Zaburzeń Metabolicznych”, 2014, t. 5, nr 4, s. 158–164.
4. European Society for Medical Oncology, Czym jest rak piersi?, ESMO Seria poradników dla pacjentów w oparciu o wytyczne ESMO dotyczące praktyki klinicznej https://www.esmo.org/content/download/237348/3986262/1/PL-Rak-Piersi-Przewodnik-dla-Pacjent%C3%B3w.pdf (dostęp 07.04.2021).
5. Krajowy Rejestr Nowotworów, Piersi u kobiet http://onkologia.org.pl/rak-piersi-kobiet/ (dostęp 07.04.2021).
6. Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Ketonal Active, 50 mg, kapsułki, twarde Ketoprofenum https://ketonal.pl/ulotka-ketonal-active (dostęp 07.04.2021).

 

KETO/115/09-2021

Curated Tags

Przeczytaj także

Najczęstsze pytania

Zobacz także